PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolszczyzna dba o ochronę przeciwpowodziową

  • PAP    2 lipca 2012 - 09:18
Opolszczyzna dba o ochronę przeciwpowodziową

15 lat po powodzi tysiąclecia Opole i Kędzierzyn-Koźle są zabezpieczone przed falą porównywalną z tą z 1997 r. – zapewniają władze miasta i wojewoda.
Zdaniem wojewody opolskiego na pełne zabezpieczenie przeciwpowodziowe regionu trzeba jeszcze ok. 1,5 mld zł.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński wśród ważnych, zrealizowanych już elementów ochrony przeciwpowodziowej wymienia m.in. polder Buków powyżej Raciborza czy dwa węzły wodne zabezpieczające Opole i Kędzierzyn-Koźle.

O bezpieczeństwie stolicy województwa zapewnia też prezydent Opola Ryszard Zembaczyński. „Znacznie zwiększono przepustowość Odry i kanału Ulgi i wygrodzono Wyspę Pasiekę szczelnym murem przeciwpowodziowym, włącznie z budową wrót odcinających wody powodziowe od tej części miasta” – wymienił.

Wilczyński przyznał jednak, że prac w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu nie wykonano „w wersji optymalnej”. W Kędzierzynie-Koźlu zabrakło kanału ulgi, który mijałby stare miasto Koźle, a węzeł Opole chroni miasto tylko do portu Opole. Mimo to wojewoda zapewnił, iż inwestycje już wykonane „są kluczowe dla ochrony tych miast”.

Prezydent Opola zastrzegł jednak, że np. w dzielnicy Opola Metalchem odbudowano jedynie połowę wałów, a druga część z powodu m.in. niewykupionych gruntów jest niezmodernizowana.

W ramach przeprowadzonych prac odbudowano wały zniszczone powodziami lat 1997 i 2010. Powstały zbiorniki wstępne wchodzące w skład kaskady Nysy – Kozielno (Opolskie) i Topola (Dolnośląskie), wyremontowano też zbiornik w Jarnołtówku.

Kolejne inwestycje trwają. Wojewódzki Zarząd Melioracji Urządzeń Wodnych buduje wały w rejonie Ciska. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu modernizuje zaś jaz w Chróścicach za ponad 81 mln zł i przebudowuje koryto Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim za prawie 120 mln zł.

Rozpoczęła się też inwestycja udrożnienia Nysy Kłodzkiej. W środę podpisano umowę na inwestycję za 187 mln zł. Ogłoszono też przetarg na modernizację zapory w Nysie.

„Opolszczyzna jest miejscem największej koncentracji inwestycji hydrotechnicznych w kraju. Skala angażowanych środków budżetowych, unijnych i samorządowych jest największa od lat” – stwierdził wojewoda opolski.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.