PARTNER PORTALU
  • BGK

Opóźnienia na drodze krajowej nr 16

  • PAP    29 listopada 2012 - 13:28
Opóźnienia na drodze krajowej nr 16

O ponad pół roku opóźni się oddanie do użytku odcinka drogi krajowej nr 16 Biskupiec – Borki Wielkie.
Na wniosek wykonawcy termin zakończenia kontraktu przedłużono do 27 czerwca 2013 r. - poinformowała w czwartek olsztyńska dyrekcja dróg krajowych i autostrad. Trwająca od lipca ub. roku budowa liczącego 8,2 km odcinka drogi krajowej nr 16 miała zakończyć się 3 grudnia. Wykonawca - konsorcjum firm Alpine Bau i Hydrogeo-Polska - zrealizował dotychczas 88 proc. inwestycji.

Jak poinformował rzecznik regionalnego oddziału GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki, powodem opóźnień są dodatkowe prace ziemne i melioracyjne, których nie przewidziano w projekcie.

„Wykonawca musi dokonać większej, niż pierwotnie zakładano wymiany gruntów nienośnych. Podczas budowy natrafiono też na poniemieckie dreny melioracyjne, których nie było na mapach. Trzeba je przebudować, żeby nie dochodziło do podtopień" - powiedział rzecznik.

Jak dodał Głębocki z tego powodu wykonawca wystąpił o przedłużenie kontraktu o 191 dni. Po analizie dokumentacji budowy olsztyńska GDDKiA uznała, że opóźnienie nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez wykonawcę i zgodziła się na przedłużenie terminu o 115 dni.

W najbliższym czasie obie strony mają podpisać stosowny aneks. Po doliczeniu przerwy zimowej nowy termin oddania drogi do użytku wyznaczono na 27 czerwca 2013 r.

To nie pierwsze kłopoty z budową tego odcinka krajowej szesnastki. W styczniu 2011 r. w wyniku orzeczenia sądu GDDKiA musiała unieważnić pierwsze rozstrzygnięcie przetargu na tę inwestycję i dokonać ponownej oceny ofert. Stało się to na skutek skargi konsorcjum, którego oferta z najniższą ceną została odrzucona.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu inwestycji, we wrześniu 2011 r. z powodu „niezadowalającego postępu prac" olsztyńska GDDKiA zobowiązała wykonawcę do przedstawienia i wdrożenia programu naprawczego. Zgodnie z kontraktem budowa dwóch dwupasmowych jezdni między Biskupcem a Borkami Wielkimi ma kosztować 147 mln zł.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.