Opóźnienia przy budowie drogi krajowej nr 16

Opóźni się zapowiadane na 27 czerwca zakończenie budowy odcinka drogi krajowej nr 16 Biskupiec-Borki Wielkie. Wykonawca złożył wniosek o przesunięcie tego terminu o blisko miesiąc - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.
Opóźnienia przy budowie drogi krajowej nr 16
Rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA Karol Głębocki powiedział, że wykonawca uzasadnił opóźnienie długą zimą, która uniemożliwiła mu wznowienie prac pod koniec marca. Dlatego zwrócił się do inwestora o przedłużenie terminu o 28 dni. Zdaniem Głębockiego, trwa jeszcze weryfikacja zasadności tego wniosku.

Trwająca od lipca ub. roku budowa liczącego 8,2 km odcinka drogi krajowej nr 16 pierwotnie miała zakończyć się 3 grudnia 2012 roku. Przy budowie trzeba było jednak wykonać dodatkowe prace ziemne i melioracyjne, których nie uwzględniono w projekcie. Dlatego wykonawca - konsorcjum firm Alpine Bau i Hydrogeo-Polska - uzyskał zgodę na przedłużenie prac do 27 czerwca.

Rzecznik olsztyńskiej GDDKiA poinformował również, że o kilka dni ma opóźnić się planowane na 10 czerwca zakończenie prac na nowej obwodnicy Olecka, leżącej w ciągu drogi krajowej nr 65. Wykonawca musi wymalować oznakowanie jedni i umocnić skarpy.

Budowa oleckiej obwodnicy, o długości 7,6 km, miała trwać 15 miesięcy i zakończyć się wiosną ub. roku. Ze względu na problemy geotechniczne konsorcjum firm, którego liderem jest Eurovia Polska, dostało zgodę na przedłużenie kontraktu do połowy listopada.

Od tego czasu za każdy kolejny dzień opóźnienia wykonawcy naliczano karę w wysokości 22 tys. zł. W lutym obwodnicę oddano warunkowo do użytku i inwestor zmniejszył karę do 3,4 tys. zł dziennie.

Budowa dwóch dwupasmowych jezdni między Biskupcem a Borkami Wielkimi kosztowała 147 mln zł. Obwodnica Olecka kosztowała ok. 109 mln zł i została dofinansowana z programu Rozwój Polski Wschodniej.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE