PARTNER PORTALU
  • BGK

Opóźnienia w dokumentacji linii do Pyrzowic

  • PAP/JL    22 lutego 2016 - 07:54
Opóźnienia w dokumentacji linii do Pyrzowic
Opóźniają się budowy linii kolejowej do Pyrzowic. Fot. Pixabay.com

PKP Polskie Linie Kolejowe przesunęły terminu zakończenia prac nad dokumentacją z pierwszego kwartału br., na koniec drugiego kwartału.
Chodzi o studium wykonalności odbudowy linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Dałaby ona postulowane w regionie od lat połączenie kolejowe do katowickiego lotniska w Pyrzowicach.

Prace nad dokumentacją PKP PLK prowadzą współpracując ze spółką Tauron Dystrybucja, bo planowane jest powiązanie kolejowego przedsięwzięcia z budową nowej linii energetycznej wysokiego napięcia.

Obok odbudowywanej linii kolejowej miałaby powstać napowietrzna kablowa linia 110 kV łącząca istniejące stacje energetyczne w Siewierzu i Miasteczku Śląskim – wraz z budową nowej stacji przy lotnisku. Poprawiłoby to zasilanie lotniska (zwiększyłaby się ważna dla rozwoju infrastruktury wokółlotniskowej tzw. moc przyłączeniowa) i ułatwiło planowaną elektryfikację linii nr 182.

Według wcześniejszych zapowiedzi PLK po ukończeniu studium wykonalności mógłby zostać ogłoszony przetarg na prace budowlane w formule „projektuj i buduj”.

Powstająca dokumentacja jest zgodna z obecną koncepcją utworzenia połączenia kolejowego do lotniska Katowice. Resort infrastruktury i rozwoju zdecydował o remoncie i uruchomieniu dawnej linii z Tarnowskich Gór do Zawiercia.

Nieeksploatowana obecnie w większości jednotorowa linia nr 182 łączy Tarnowskie Góry z Zawierciem, przechodząc przez bezpośrednie okolice katowickiego lotniska. Oprócz kompletnego remontu planowana jest jej elektryfikacja. Przedsięwzięcie ma zostać wykonane przy wsparciu środków UE. Projekt „rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” planowany jest do dofinansowania z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko Według pierwotnych szacunków PKP PLK czas jazdy na lotnisko z wykorzystaniem całej wyremontowanej linii nr 182 miałby wynieść od strony Zawiercia ok. 45 minut, a przy postoju w Zawierciu – 55 minut.

Przedstawiciele PLK zapowiadali w ub. roku, że wraz z realizacją połączenia do lotniska, rewitalizowany miałby być prowadzący do Tarnowskich Gór od strony aglomeracji katowickiej (z Chorzowa Batorego) odcinek tzw. magistrali węglowej, czyli linii kolejowej nr 132. Odcinek linii kolejowej nr 137 Katowice-Chorzów Batory został zrewitalizowany w ub. roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.