PARTNER PORTALU
  • BGK

Opóźnienia w planach miejscowych mogą się odbić na inwestycjach logistycznych w gminach

  • Propertynews.pl    11 marca 2016 - 07:59
Opóźnienia w planach miejscowych mogą się odbić na inwestycjach logistycznych w gminach
Źródłem sukcesu sektora magazynowego w Polsce jest szybki proces deweloperski. Przy wydłużeniu procedur sytuacja może ulec zmianie (fot.PTWP)

• Nowelizacja ustawy o obrocie ziemią rolną może pośrednio poważnie wpłynąć na rynek nieruchomości magazynowych.
• Deweloperzy śpieszą się z zakupem gruntów inwestycyjnych, bo nowe prawo zacznie obowiązywać już od maja.
• Gminom powinno zależeć na przyspieszeniu z pracami nad MPZP. Niestety, wiele z nich nie ma aktualnych studiów zagospodarowania przestrzennego.
Jak zaznacza Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo, nowelizacja ustawy wpłynie w pewnym stopniu na ceny działek inwestycyjnych. - W przypadku jej uchwalenia wzrośnie wartość nieruchomości przeznaczonych pod budowę, ze względu na ograniczoną i spadającą dostępność. Ustawa doprowadzi bowiem do ograniczenia handlem ziemią rolną, przez co trudniej będzie zorganizować tereny pod inwestycje w perspektywie krótkoterminowej, tym bardziej, że jedynymi nabywcami gruntów będą rolnicy indywidualni, a prawo pierwokupu będą mieli sąsiedzi albo Agencja Nieruchomości Rolnych - mówi Osiecka.

- Jednocześnie, jedyna możliwość zabudowy ziemi rolnej będzie wiązała się z koniecznością uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Biorąc pod uwagę jak niewielka część gmin jest nimi objęta, stwarza to dodatkowe komplikacje - ostrzega dyrektor zarządzająca w Axi Immo.

Jak zaznacza, gminom powinno zależeć na przyspieszeniu z pracami nad MPZP. Niestety, wiele z nich nie ma aktualnych studiów zagospodarowania przestrzennego. - To wydłuży procedury planistyczne - dodaje.

To poważne zagrożenie dla kondycji rynku. - Cechą charakterystyczną i jednym z źródeł sukcesu sektora magazynowego w Polsce jest szybki proces deweloperski trwający kilka miesięcy, m.in. dzięki temu Polska wygrywa z innymi krajami w regionie. Przy wydłużeniu procedur sytuacja może ulec zmianie - mówi Osiecka.

Cały artykuł czytaj na Propertynews.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.