PARTNER PORTALU
  • BGK

Opóźnienia z budową stadionu w Białymstoku

  • PAP    4 września 2012 - 16:25
Opóźnienia z budową stadionu w Białymstoku

Mimo opóźnienia związanego m.in. z koniecznością zmiany lidera konsorcjum, pod koniec lutego 2013 roku powinna być oddana do użytku połowa nowego stadionu miejskiego w Białymstoku - zapewnili we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele wykonawcy.
Jak mówili dziennikarzom przedstawiciele hiszpańskiej firmy OHL (Obrascon Huarte Lain SA), która obecnie jest liderem konsorcjum - wykonawcy stadionu, jedynie nadzwyczaj mroźna pogoda w miesiącach zimowych może wpłynąć na termin oddania I etapu inwestycji do użytku. W ich ocenie nie jest także zagrożony termin zakończenia budowy, planowany na początek 2014 roku.

Wykonawcą jest polsko-hiszpańskie konsorcjum z udziałem firmy OHL oraz spółki Hydrobudowa Polska SA, które ma dokończyć budowę. Cały stadion ma być gotowy w 21 miesięcy od podpisania umowy, co miało miejsce pod koniec maja.

Na wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele wykonawcy oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) w Białymstoku, który jest formalnie inwestorem, poinformowali o uzgodnieniu i zaakceptowaniu planu naprawczego, by dotrzymać terminów.

Chodzi przede wszystkim o to, że od maja miały miejsce opóźnienia wynikające głównie z tego, że sąd ogłosił upadłość dotychczasowego lidera konsorcjum, firmy Hydrobudowa Polska SA oraz partnera w konsorcjum - firmy PBG SA. Potem trzeba było zmienić formalnie lidera konsorcjum, którym jest obecnie OHL.

"Plan naprawczy nie zmienia terminów wynikających z umowy. Zmienia jedynie zaangażowanie wykonawcy w kolejnych miesiącach" - zapewniał dyrektor MOSiR Adam Popławski.

Czytaj też: Jest wykonawca stadionu w Białymstoku 

Przedstawiciel konsorcjum Norbert Słowik poinformował, że z podwykonawcami, głównie z firmami z regionu, podpisano umowy na 175 mln zł, co stanowi 70 proc. wartości kontraktu.

Konsorcjum wygrało przetarg na dokończenie budowy po tym, jak w czerwcu 2011 r. miasto odstąpiło od umowy z wykonawcą wyłonionym w pierwszym przetargu, czyli polsko-francuskim konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex SA oraz Eiffage Construction. Powodem były opóźnienia w pracach. Budowa rozpoczęła się w 2010 r., a stadion miał być gotowy w połowie 2012 roku.

Spór z tym wykonawcą jest w sądzie; miasto domaga się kar umownych, ale konsorcjum również złożyło takie żądanie w pozwie wzajemnym.

Aby można było dokończyć inwestycję, ogłoszony więc został nowy przetarg, w którym ostatecznie wybrana została oferta najtańsza. Zaproponowana przez polsko-hiszpańskie konsorcjum cena to prawie 206,5 mln zł netto.

Miejski stadion w Białymstoku ma być obiektem na 22,5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Stadion powstaje przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • NiT, 2012-09-05 08:34:29

    Nie szkodzi. Nie jest to artykuł pierwszej potrzeby.