PARTNER PORTALU
  • BGK

Opóźniona budowa olsztyńskiej linii tramwajowej

  • PAP    7 marca 2013 - 17:00
Opóźniona budowa olsztyńskiej linii tramwajowej

Wznowiono prace przy budowie linii tramwajowej na ul. Płoskiego w Olsztynie - poinformował olsztyński urząd miasta. Ten pierwszy odcinek miał być gotowy do końca 2012 r. Budowa kolejnych linii jeszcze nie ruszyła, mają być czynne w połowie 2014 r.
Budowę torowiska przy ul. Płoskiego na obrzeżach Olsztyna rozpoczęto jesienią, ale z powodu błędów planistycznych i wykonawczych prace na kilka miesięcy stanęły. Wznowiono je dopiero w czwartek.

Tramwaje mają powrócić na olsztyńskie ulice w 2014 r. Przetarg na budowę linii tramwajowych oraz m.in. nowej ul. Obiegowej i zajezdni tramwajowej wygrała hiszpańska firma FCC, która na razie nie dotrzymuje zaplanowanych terminów prac. Zgodnie z pierwotną umową do końca 2012 r. firma miała opracowywać projekty poszczególnych odcinków linii tramwajowej, a od 2013 r. budować torowiska. Poza budową odcinka linii na ul. Płoskiego nie rozpoczęto jednak żadnych innych prac.

Z powodu niedotrzymywania terminów przez Hiszpanów władze Olsztyna zażądały planu naprawczego; kilka dni temu w ratuszu gościł jeden z prezesów firmy FCC. Po tym spotkaniu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślał, że ma nadzieję na terminowe zakończenie budowy linii tramwajowych.

Linie tramwajowe w Olsztynie mają mieć w sumie 11 km długości i powinny połączyć mieszkaniowe dzielnice miasta, głównie Jaroty i Nagórki, z centrum Olsztyna. Linia tramwajowa ma się rozdzielać w centrum i prowadzić na dworzec PKP i PKS oraz do miasteczka akademickiego w Kortowie.

Zbudowanie linii tramwajowej oraz budowa ul. Obiegowej to część większego projektu modernizacji olsztyńskiego systemu transportu publicznego. Projekt o łącznej wartości 426 mln zł obejmuje też: zakup taboru tramwajowego za 120 mln zł od zwycięzcy przetargu firmy Solaris, zbudowanie bus-pasów (w realizacji) oraz wdrożenie tzw. inteligentnego systemu transportu. Będzie on obejmował m.in. wprowadzenie biletu elektronicznego i modernizację systemu świateł na skrzyżowaniach.

Projekt modernizacji olsztyńskiego transportu publicznego realizowany jest w ramach współfinansowanego ze środków unijnych programu Rozwój Polski Wschodniej.

Tramwaje woziły pasażerów w Olsztynie do 1965 roku, teraz miasto postanowiło przywrócić ten środek transportu. Zakładano, że tramwaje powrócą do Olsztyna w połowie 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.