Orla ma zgodę na odrolnienie gruntów pod fabrykę IKEA

Wójt gminy Orla otrzymał w czwartek kopię decyzji resortu rolnictwa ze zgodą na odrolnienie ponad 46 ha gruntów na terenie gminy, z przeznaczeniem pod inwestycję szwedzkiego koncernu IKEA - poinformowała sekretarz gminy Irena Odzijewicz.
Orla ma zgodę na odrolnienie gruntów pod fabrykę IKEA
Decyzja ministerstwa otwiera gminie Orla drogę do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego, umożliwiającego ulokowanie tam fabryki IKEA, jednej z największych inwestycji zagranicznych w Polsce. Koncern deklaruje, że za 340 mln euro stanie tam fabryka, w której docelowo znajdzie pracę 2 tys. osób.

Gmina oczekiwała na decyzję ministerstwa od kilku tygodni. Pierwszy jej wniosek został bowiem rozpatrzony negatywnie, a pozytywna decyzja, którą faksem samorządowcy otrzymali w czwartek, podjęta została po zaskarżeniu złożonym przez gminę.

Wójt Orli Piotr Selwesiuk ocenia, że w optymistycznym wariancie, prace planistyczne a później czas do uzyskania pozwolenia na budowę (tym zajmuje się starostwo powiatowe), zajmą 4-5 miesięcy. Dodał, że niemal od razu ruszy procedura uchwalania planów, najpierw ukażą się w prasie ogłoszenia o wyłożeniu do wglądu planów zagospodarowania przestrzennego.

W środę koncern IKEA poinformował, że otrzymał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji formalne potwierdzenie, że jest właścicielem - jako firma zagraniczna - gruntów w gminie Orla w Podlaskiem. W sumie to ok. 100 ha gruntów.

Jak informowała w środę PAP rzeczniczka koncernu w Polsce Aleksandra Sikora, IKEA planuje rozpocząć inwestycję w gminie Orla w drugim kwartale 2010 roku po otrzymaniu odpowiednich pozwoleń. Chodzi o pozwolenie na budowę, a przedtem prawomocną decyzję środowiskową. Gmina Orla wydała pozytywną decyzję środowiskową 31 grudnia, w ciągu 28 dni ma się ona uprawomocnić.

W ciągu dwóch lat od rozpoczęcie budowy ma powstać tartak i fabryka ultracienkich płyt HDF oraz lakiernia, w które koncern zainwestuje 140 mln euro i zatrudni 250 osób. W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli w oparciu o płyty HDF - w tym mebli kuchennych - oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Matex" z Bornego Sulinowa ma problemy z IKEĄ. Czyli mogą to być obiecanki a skończy się biedą.

obs, 2010-01-22 18:53:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE