PARTNER PORTALU
  • BGK

Oruńska kuźnia otworzy swoje podwoje

  • GK    17 sierpnia 2012 - 20:55
Oruńska kuźnia otworzy swoje podwoje

Słynny gdański zabytkowy budynek przeszedł gruntowny remont, a jego uroczyste otwarcie już w październiku.
„Kuźnia jest tym dla orunian czym żuraw dla Gdańska”, te chętnie cytowane przez mieszkańców Oruni, słowa prof. Sampa potwierdzają, że kuźnia powinna pełnić ważną rolę w życiu dzielnicy. I stanie się tak już niebawem.

Budynek Kuźni datowany na ok. 1880 rok przy ul. Gościnnej 10, jako zespół domu podmiejskiego z kuźnią, do rejestru zabytków wpisany został w 1983 roku. Do roku 2009 użytkowany był jako budynek mieszkalny. Już niebawem obiekt będzie miejscem scalającym mieszkańców dzielnicy oraz „nową” atrakcyjną wizytówką Oruni.

W zabytkowym zespole funkcjonować ma niewielkie muzeum, w którym wyeksponowane będą elementy konstrukcji i wyposażenia o wartości historycznej, w tym m.in. pomieszczenie piwniczne, piec i palenisko kowalskie oraz konstrukcja ryglowa z wypełnieniem ceglanym.

W budynku zostanie wygospodarowana dodatkowo przestrzeń, gdzie będzie można usiąść z książką lub gazetą i napić się kawy lub herbaty. Będzie to także miejsce organizacji ciekawych spotkań dyskusyjnych, wystaw i warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Gospodarzem obiektu, jak i głównym realizatorem działalności programowej będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, która wspólnie m.in. z referatem rewitalizacji gdańskiego magistratu oraz Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych wypracowała koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego centrum.

Jak informuje gdański magistrat, wartość przeprowadzonych prac wyniosła ponad 600 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.