PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatni dzień legendarnego hotelu

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    30 czerwca 2011 - 07:24

Dziś ostatni dzień funkcjonowania legendarnego krakowskiego hotelu „Cracovia”. Od jutra rozpoczną się prace przygotowujące do przekazania go nowemu właścicielowi.
Jest nim AVATAR-Projekt Echo-93, firma z grupy potentata budowlanego Echo Investment – informuje „Dziennik Polski”.

Nabywca od początku nie chciał zdradzić planów inwestycyjnych, jednak z marcowego komunikatu można było wysnuć wniosek, że zamierza wyburzyć hotel, a w jego miejscu postawić zespół budynków.

Spotkało się to z protestem mieszkańców, głównie architektów. Plany inwestora pokrzyżował wpis „Cracovii” do ewidencji zabytków.

Kiedy środowisko obrońców hotelu odetchnęło z ulgą, z odsieczą inwestorowi pośpieszył Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał, że umieszczenie prywatnej nieruchomości w rejestrze zabytków faktycznie pozbawia właścicieli możliwości jej wykorzystania zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem.

Wyrok otworzył nabywcy hotelu „Cracovia” drogę do starań o odszkodowanie od miasta. Wszystko jednak wskazuje na to, że Echo Investment nie skorzysta z tej możliwości. Firma realizuje w Krakowie kilka dużych inwestycji i planuje następne. Nie chce zrażać do siebie opinii publicznej.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się gazeta, Echo Investment podjęło rozmowy z uznaną krakowską pracownią architektoniczną DDJM oraz projektantem hotelu prof. Witoldem Cęckiewiczem na temat przygotowania studium analitycznego dotyczącego możliwości zagospodarowania budynku – pisze „Dziennik Polski”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-06-30 09:02:23

    Jak jest mozliwe, ze jest zabytkiem budynek projektowany przez zyjaca jeszcze osobe ???