PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatni odcinek A2 bezpłatny... przez pół roku

  • PAP    15 lipca 2010 - 19:38
Ostatni odcinek A2 bezpłatny... przez pół roku

Od listopada 2011 do maja 2012 przejazd ostatnim odcinkiem autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka będzie bezpłatny zadeklarowali podczas czwartkowego briefingu prasowego minister infrastruktury i prezes spółki budującej autostradę.
Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk wizytował w czwartek budowę tego odcinka autostrady w Bolewicach (wielkopolskie). Wizytacja potwierdziła te wszystkie informacje, które spływają do nas w formie raportów. Widać, że inwestycja zostanie zrealizowana na czas - powiedział później dziennikarzom.

Planowany termin oddania 106-km odcinka autostrady to listopad 2011 roku. - Od listopada do czasu uruchomienia punktów poboru opłat, czyli do maja 2012, nowym odcinkiem będzie można jeździć bez opłat - zadeklarował Grabarczyk.

Według obecnych szacunków, po tym czasie opłaty będą kształtowały się na poziomie 20 gr za kilometr dla samochodu osobowego i ok. 46 groszy dla ciężarówki.

Na ostatnim odcinku A2 zrealizowano do tej pory około 60 proc. prac ziemnych i drogowych, w tym 10-kilometrowy odcinek, na którym - dla celów testowych - położono betonową nawierzchnię.

Cała autostrada na odcinku od Nowego Tomyśla, gdzie teraz kończy się A2, do Świecka będzie miała nawierzchnię betonową. Koszt zbudowania tego odcinka autostrady to 1 mld 298 mln euro. Według danych wykonawcy, z tego około 25 proc. to działania zabezpieczające wymagania środowiskowe.

Na 106-kilometrowym odcinku budowanej autostrady będzie 87 obiektów mostowych w tym pięć węzłów autostradowych. Powstanie 35 przejść dla zwierząt dużych i średnich, 71 przepustów dla zwierząt małych i 48 przepustów dla płazów.

Według generalnego wykonawcy, spółki A2Strada (w skład której wchodzi Kulczyk Holding i Strabag AG Austria), ten odcinek autostrady ma być wizytówką firmy w dziedzinie budowy autostrady zgodnej wymaganiami ochrony środowiska.

Na budowie bezpośrednio zatrudnienie znalazło ok 2,5 tys. osób, które wykorzystują 1,4 tys. maszyn budowlanych.

Realizowany w technologii betonowej odcinek autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl będzie miał długość 105,9 km. Droga z Nowego Tomyśla do Świecka będzie pierwszym tak długim odcinkiem autostrady wybudowanym w technologii betonowej w Polsce. Trasa zostanie oddana do użytku z pełnym wyposażeniem, m.in. punktami poboru opłat, systemem alarmowym, miejscami obsługi podróżnych.

Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu 2009 roku. Koszt samej budowy wynosi 1,29 mld euro (całej inwestycji 1,6 mld euro). Pieniądze będą pochodzić z trzech źródeł: Europejskiego Banku Inwestycyjnego (ok. 1 mld euro), międzynarodowych banków komercyjnych (ok. 400 mln euro) i z wpłat akcjonariuszy Autostrady Wielkopolskiej (186 mln euro).

Obecnie autostrada A2 liczy 253,9 km i łączy Łódź z Nowym Tomyślem; na odcinku od Konina do Nowego Tomyśla jest płatna. Po oddaniu budowanego odcinka A2 będzie liczyć prawie 360 km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.