PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostre hamowanie schetynówek

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    12 października 2011 - 06:57
Ostre hamowanie schetynówek

Samorządy masowo rezygnują z inwestycji w drogi lokalne.
W tegorocznym naborze o dofinansowanie gminy i powiaty złożyły prawie o połowę mniej wniosków niż przed rokiem, bo nie stać ich na 70 proc. wkładu własnego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Finisz naboru na schetynówki

Według informacji zebranych przez dziennik w 9 województwach, liczba tych wniosków spadła o 44 proc. Przykładowo, w woj. mazowieckim spadła z 236 wniosków rok temu do 150 w tym roku, w woj. kujawsko-pomorskim – ze 103 do 53, w woj. śląskim – ze 134 do 78, w woj. zachodniopomorskim – z 77 do 36.

Czytaj też: Schetynówki znalazły się w ślepej uliczce

Samorządowcy przyznają, że odstraszają ich niekorzystne warunki dofinansowania. Do tej pory gminy i powiaty otrzymywały dotację z budżetu państwa w wysokości 50 proc. inwestycji, a od 2012 r. będą musiały wyłożyć 70 proc. środków własnych.

Czytaj też: Coraz mniej chętnych na schetynówki

W poprzedniej edycji programu (2008-11) samorządy zmodernizowały lub zbudowały od podstaw ponad 6 tys. km dróg. MSWiA planuje, że w tej edycji – do końca 2015 r. – program obejmie 13 tys. km.

Ale samorządy mogą mieć problem z osiągnięciem takiego wyniku; co gorsza w 2012 r. dofinansowanie nie może być większe niż 1 mln zł, a w latach 2013-15 – 3 mln zł, a powiaty, które do tej pory mogły realizować 2 zadania drogowe, w przyszłym będą mogły wykonać tylko jedno.

Zdaniem ekspertów na inwestycyjnym zastoju ucierpią lokalne rynki pracy. „Oznacza to mniej pracy dla małych i średnich firm budowlanych oraz dostawców materiałów” – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki.

Dodaje, że jeśli w ciągu kilku najbliższych lat sytuacja na krajowym rynku pracy się pogorszy, to przedsiębiorcy lokalni odczują to jeszcze dotkliwiej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.