PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrów Wielkopolski. Społecznicy wyszli na ulice rozmawiać o rewitalizacji

  • KDS    30 października 2017 - 17:28
Ostrów Wielkopolski. Społecznicy wyszli na ulice rozmawiać o rewitalizacji
W sobotę mieszkańcy Ostrowa mogli porozmawiać o planowanych zmianach w ich mieście (fot. Ostrowski Komitet Rewitalizacji)

Promocja szeroko pojętej rewitalizacji, przedstawienie miejskiego programu rewitalizacji oraz koncepcji zagospodarowania fragmentu Śródmieścia. Takie cele postawili sobie członkowie Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacyjnego. W sobotę (28.10) o zmianach dyskutowali z mieszkańcami na specjalnym stoisku.
• Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego o planowanych zmianach rewitalizacyjnych mogli dowiedzieć odwiedzając specjalne stoisko, które prowadzili przedstawiciele OKR. 

• -  Istotą dobrej rewitalizacji jest aktywne współdziałanie z mieszkańcami - podkreśla przewodniczący Komitetu.

• OKR to społeczny organ opiniodawczy - doradczy prezydenta miasta, który zajmuje się szeroko rozumianą rewitalizacją. 

****

- Istotą dobrej rewitalizacji jest aktywne współdziałanie z mieszkańcami, dlatego chcemy, aby Ostrowski Komitet Rewitalizacji był nie tylko ustawowym organem opiniującym dokumenty formalne, ale polem rzeczywistej, merytorycznej dyskusji o sprawach miasta – podkreśla Mateusz Nycek, przewodniczący Komitetu. Jak dodaje, w przyszłości będą starali się inicjować kolejne tego rodzaju otwarte wydarzenia.

Sobotnie wydarzenie było okazją do przedstawienia mieszkańcom m.in. koncepcji zagospodarowania ulicy od Placu Rowińskiego do Dworca PKP oraz planu rewitalizacji tej części Śródmieścia. 

- Pomysły spotkały się z pozytywnym odbiorem większości mieszkańców. Jednocześnie w rozmowach zgłosili oni kilka praktycznych spostrzeżeń i propozycji, które szczegółowo spisane przekażemy do Urzędu Miejskiego jako podsumowanie naszej społecznej akcji – zaznacza Dariusz Perz, inicjator utworzenia stoiska, Zastępca Przewodniczącego Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji i Członek Rady Osiedla nr 1 „Śródmieście”.

Zadowolenia z sobotnich działań nie kryje również, Milena Tacik, członek Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji i kierownik Biura Inicjatyw i Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego. - Działania prowadzone bezpośrednio na ulicach miast, takie jak mobilne punkty konsultacyjne czy spacery badawcze, są coraz częściej stosowaną formą włączania społecznej. Sobotnie stoisko znakomicie wpisało się w ogólnoświatową tendencję. Wniosło pozytywny wkład w konsultowanie procesu rewitalizacji miasta – podkreśla Tacik. 

Ostrowski Komitet Rewitalizacji to społeczny organ opiniodawczy - doradczy Prezydenta Miasta w sprawach związanych z przygotowaniem, prowadzeniem i oceną procesu rewitalizacji utworzony na podstawie przepisów ustawy o rewitalizacji oraz uchwały Rady Miejskiej

O krok bliżej rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych są już samorządy w Sejnach czy Augustowie. Tam władze województwa zatwierdziły już programy rewitalizacyjnej. Sejny chcą wydać na rewitalizację 71 mln zł, zaś Augustów 28 mln zł. Co planują? m.in. budowę domów kultury, rewitalizację terenów przy blokowiskach czy tworzenie miejsc dla osób wykluczonych społecznie. 

- Od wielu lat w Sejnach było niewiele inwestycji unijnych, bo samorząd borykał się z problemami finansowymi. Teraz mam nadzieję, że uda się pozyskać fundusze na rewitalizację - powiedział burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski. Pierwszym obiektem, na który chce pozyskać fundusze jest Ośrodek Kultury w Sejnach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.