PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrów Wielkopolski: Wysypisko śmieci zamienili na miejsce wypoczynku

  • PAP/MN    8 lipca 2017 - 13:06
Ostrów Wielkopolski: Wysypisko śmieci zamienili na miejsce wypoczynku
Zadanie zgłoszono w pierwszej edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. (fot. Rada Osiedla Nowe Parcele / Facebook)

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zafundowali sobie nowe miejsce do wypoczynku - w ramach budżetu obywatelskiego.
• Rada Osiedla Nowe Parcele w Ostrowie Wlkp. zrewitalizowała teren przy tzw. Stawie Szulca w ramach budżetu obywatelskiego.

• Wcześniej znajdowało się tam nielegalne wysypisko śmieci, teraz to miejsce wypoczynku.

• Prezydent miasta uważa, że tego typu zadania pokazują, jak wartościowym mechanizmem jest budżet obywatelski.

"Zadanie o nazwie Ścieżka rekreacyjno - edukacyjna przy Stawie Szulca Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego polegało na uporządkowaniu terenu wokół stawu, dzięki czemu służy on teraz wypoczynkowi, uprawianiu sportu, a także jest miejscem dla wędkarzy" - powiedział przewodniczący rady osiedla Roman Malujda. Dodał, że do niedawna funkcjonowało tu nielegalne wysypisko śmieci.

Zadanie zgłoszono w pierwszej edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego; jego realizacja kosztowała 240 tys. zł.

Jak podkreślił przewodniczący, przez wiele lat mieszkańcy osiedla zmuszeni byli obserwować zniszczony teren, na który nielegalnie zwożono śmieci. "Dlatego, gdy tylko uruchomiono budżet obywatelski, natychmiast postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości, żeby zmienić nasze otoczenie. Teren odzyskał swoją historyczną funkcję, ponieważ około 50 lat temu służył mieszkańcom jako miejsce rekreacyjne" - wyjaśnił Malujda.

Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek powiedziała, że był to jeden z ciekawszych projektów pierwszej edycji, który zajął drugie miejsce w głosowaniu mieszkańców.

"Teren został uporządkowany, powstała siłownia zewnętrzna, plac zabaw, ścieżka rowerowa, a dzięki zainstalowanemu monitoringowi jest to miejsce bezpiecznego wypoczynku dla całych rodzin" - podkreśliła.

Malujda dodał, że na placu znajduje się również huśtawka, z której mogą korzystać dzieci niepełnosprawne.

Pierwsze prace polegały na wywiezieniu gruzu i nieczystości, oczyszczeniu stawu oraz uporządkowaniu roślinności. W stawie i jego obrębie żyje wiele rzadko spotykanych gatunków roślin, ptaków i płazów, np. traszki, żaby, dzikie kaczki czy cyranki. "Z tego względu, by przybliżyć wiedzę o nich najmłodszym, zamontowaliśmy tablice edukacyjne" - powiedział przewodniczący.

Prezydent miasta uważa, że tego typu zadania pokazują, jak wartościowym mechanizmem jest budżet obywatelski. "Przelany na papier pomysł może przyczynić się do urzeczywistnienia propozycji ostrowian dotyczących rozwoju miasta" - podkreśliła Klimek

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • mieszkaniec, 2017-07-08 21:53:21

    Komedia. Brawo rada osiedla za cierpliwość, upór i upierdliwosc. Zadanie urząd miasta wykonał po łebkach i z rocznym poślizgiem. Na miejscu pani prezydent schowałbym głowę w piasek, a nie próbował brylować. Marny ten samorząd. Brawo rada osiedla.