PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim: Dawne ratusze staną się atrakcjami

  • PAP/JL    8 września 2015 - 07:07
Oświęcim: Dawne ratusze staną się atrakcjami

2,8 mln zł Oświęcim przywraca świetność obiektom historycznym na rynku. Fot. UM Oświęcimia.

Konserwatorzy zabezpieczają relikty po XVI-wiecznej siedzibie władz i rozpoczęli remont XIX-wiecznego magistratu.

 
Obie inwestycje samorząd finansuje z własnego budżetu. Łącznie kosztują one ok. 2,8 mln zł.

– Przywracamy świetność obiektom historycznym na rynku, aby za dwa lata te atrakcje historyczne mogli zobaczyć mieszkańcy i turyści – informuje prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Czytaj też: Przebudowa Rynku Głównego w Oświęcimiu

Pozostałości XVI-wiecznego ratusza są pod płytą rynku głównego. Było to miejsce ważne dla miasta, bo w XVI w. Oświęcim szybko się rozwijał. Liczył wtedy około 500 domów. Mieszkało w nim około 200 rzemieślników. W magistracie rezydowała rada miasta i sąd ławniczy.

Ratusz spłonął podczas pożaru w 1863 roku. Rok później oświęcimianie rozebrali pozostałości i użyli cegieł do budowy innych domów w mieście.

Odrestaurowane fragmenty murów ratusza zostaną udostępnione zwiedzającym, a Muzeum Zamek wykorzysta to miejsce na wystawę ukazującą klimat tamtej epoki. Prace przy reliktach zakończą się w przyszłym roku.

W Oświęcimiu rozpoczął się też remont kamienicy w rynku. Była ona siedzibą władz tuż po wybudowaniu w 1875 r. Magistrat mieścił się w niej jeszcze w międzywojniu.

Po remoncie na piętrze budynku znajdzie się ekspozycja poświęcona historii Oświęcimia. Poddasze zostanie zaadaptowane dla potrzeb działu edukacyjnego Muzeum Zamek, a na parterze będzie punkt informacji turystycznej.

Zwiedzającym udostępnione zostaną też znajdujące się w piwnicy pomieszczenia aresztu wykorzystywane w okresie II wojny przez Niemców, a po jej zakończeniu przez Urząd Bezpieczeństwa.

Inwestycja zakończy się w październiku przyszłego roku. W drugiej połowie 2017 r. planowane jest otwarcie wystawy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.