PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim zmodernizował swój "olimpijski" basen

  • pt/pap    29 sierpnia 2017 - 13:32
Oświęcim zmodernizował swój "olimpijski" basen
Pływalnia ma ponad 40 lat. Niegdyś odbywały się tam najważniejsze krajowe imprezy pływackie, zawody międzynarodowe, a także zgrupowania przed igrzyskami olimpijskimi, czy mistrzostwami świata (fot.mosir.oswiecim)

W Oświęcimiu zakończyła się kompleksowa przebudowa pływalni, która przez wiele lat była wizytówką miasta i areną zawodów mistrzowskiej rangi. Prace trwały dwa lata i kosztowały ponad 50 mln zł.
"Wszystkie prace zostały już zakończone. Trwają odbiory. Oficjalne otwarcie odbędzie się w połowie września" - powiedziała rzeczniczka oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

Pływalnia ma ponad 40 lat. Niegdyś odbywały się tam najważniejsze krajowe imprezy pływackie, zawody międzynarodowe, a także zgrupowania przed igrzyskami olimpijskimi, czy mistrzostwami świata. Obiekt od wielu lat odbiegał jednak od współczesnych standardów.

Podczas modernizacji wyremontowana została 50-metrowa niecka basenowa, trybuny i dach. "Wybudowano 25-metrowy basen rozgrzewkowy z sześcioma torami i ruchomym dnem na jednej połowie, co pozwoli regulować głębokość wody, aby prowadzić naukę pływania" - powiedziała rzeczniczka.

Basen wzbogacił się o część rekreacyjną wraz z brodzikiem, strefą odnowy biologicznej i zjeżdżalniami zewnętrznymi o długości 60 i 100 m. Powstała m.in. ścieżka Kneippa. Są to niecki z ciepłą i zimną wodą do stymulacji naczyń krwionośnych. W pomieszczeniach technicznych znajdzie się miejsce na siłownię i fitness. Zmieni się zaplecze socjalno-sportowe. Obiekt będzie też dostępny dla niepełnosprawnych.

Modernizacja kosztowała ponad 50 mln zł. Ponad 22 mln zł przekazało na ten cel Ministerstwo Sportu. Resztę wyasygnowało z własnego budżetu miasto Oświęcim.

Rzeczniczka dodała, że warunkiem dofinansowania modernizacji przez resort było dostosowanie obiektu nie tyko do szkolenia sportowego, ale też zawodów krajowych i zagranicznych.

Katarzyna Kwiecień przypomniała, że w 2013 r. za ponad 1,7 mln zł samorząd przebudował już na pływalni instalację uzdatniania wody, w tym system filtracji i podgrzewania.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.