PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcimskie zabytki już wyremontowane

  • PAP    26 kwietnia 2010 - 15:29

Remont średniowiecznej bastei był ostatnim elementem konserwacji zabytków na wzgórzu zamkowym w Oświęcimiu.
Oprócz bastei konserwatorzy odrestaurowali wcześniej także zamek piastowski oraz wieżę obronną - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Oświęcimia Katarzyna Kwiecień.

Prace restauracyjne kosztowały ponad 7 milionów złotych. Większość pieniędzy pochodziła z funduszy europejskich.

Kwiecień przypomniała, że prace przy zamku skończyły się w 2007 roku, a średniowiecznej wieży - w ubiegłym roku. - W ubiegłym roku podczas prowadzenia prac ziemnych w rezerwacie archeologicznym na wzgórzu okazało się, że mur obronny przy bastei jest bardzo płytko posadowiony, co w połączeniu ze złym stanem technicznym - rozwarstwienia na całej wysokości i pęknięte cegły - uniemożliwia dalsze prowadzenie prac w tym miejscu - powiedziała.

Konieczne stało się wzmocnienie konstrukcji muru obronnego oraz podłoża gruntu pod murem i basteją. - Wykonano palowanie i kotwienie muru, a później roboty konserwatorskie. Na koniec cały rezerwat archeologiczny został zadaszony. Kosztowało to 740 tys. zł - powiedziała. Poinformowała, że oficjalne otwarcie zaplanowane zostało na długi majowy weekend. Okazją będzie organizowany w tych dniach Jarmark Kasztelański.

Zamek w Oświęcimiu należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Wieża pochodzi z XIII wieku. Najstarsze budowle kompleksu zamkowego pochodzą z XV lub XVI wieku. W 1454 roku na zamku gościła Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 roku - król Władysław Jagiellończyk. W 1518 roku zatrzymała się tam królowa Bona Sforza d'Aragona, a w 1574 przejeżdżał przez Oświęcim król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji.

Po remoncie dawna siedziba książąt stała się obiektem wielofunkcyjnym. Znalazły się w nim wnętrza muzealne, w których eksponowane będą zbiory historyczne i etnograficzne, biblioteka i pomieszczenia biurowe, sala wystaw oraz kawiarnia.

Podczas remontu wieża została podwyższona z 22 do 25 metrów oraz wzmocniona. Jej szczyt został zadaszony.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.