PARTNER PORTALU
 • BGK

Oszczędna przebudowa drogi wojewódzkiej

 • PAP    29 marca 2012 - 11:05
Oszczędna przebudowa drogi wojewódzkiej

25 mln zł, a nie – jak początkowo szacowano – 53,1 mln zł, będzie kosztować samorząd województwa podlaskiego przebudowa drogi Janów – Korycin.
Specjaliści szacują, że firmy godzą się na niższe niż kilka miesięcy temu stawki, byle tylko mieć zajęcie. Dokumenty potrzebne do wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego były składane w sierpniu 2011 roku. Inwestorem jest Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, podległy samorządowi województwa.

Pierwotnie wartość inwestycji wynosiła 53,1 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP – 52,6 mln zł. Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Józef Sulima powiedział, że kosztorys przebudowy drogi Janów-Korycin był przygotowywany zgodnie z procedurami, w oparciu o specjalne cenniki. Gdy przetarg został rozstrzygnięty okazało się jednak, że cena jest więcej niż o połowę niższa.

Dodał, że firma, która zaproponowała taką cenę przekonywała, że nie jest rażąco niska. Już podpisano z nią umowę. Pytany, czy oznacza to, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy rynek zmienił się na korzyść inwestorów, Sulima ocenił, że gminy i powiaty mają teraz mniej pieniędzy unijnych na inwestycje drogowe, a firmy – chcąc utrzymać się na rynku – godzą się pracować nawet przy niewielkim, bądź nawet zerowym zysku.

Izabela Smaczna-Jórczykowska z Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku (zabierz głos/oceń marszałka) poinformowała, że zaoszczędzone w przetargu pieniądze będzie można przeznaczyć na inne inwestycje na drogach wojewódzkich w regionie. Zarząd województwa zdecyduje o tym w najbliższych tygodniach.

Jak podał Urząd Marszałkowski w Białymstoku, do tej pory pieniądze z RPOWP wsparły 65 projektów drogowych. Ich łączne dofinansowanie przekracza 410 mln zł.

Droga Janów-Korycin jest jedną z kilku inwestycji finansowanych za pieniądze, które pierwotnie miały być przeznaczone na budowę lotniska regionalnego. Ta jednak opóźnia się, nie ma jeszcze nawet ostatecznej lokalizacji lotniska, przygotowywany jest nowy raport środowiskowy.

Ponieważ w tej sytuacji nie udałoby się wykorzystać unijnych pieniędzy na czas, dlatego – za zgodą Komisji Europejskiej – zostały przesunięte na drogi. Realizowanych jest z tych pieniędzy pięć inwestycji, w tym właśnie przebudowa drogi wojewódzkiej Janów-Korycin.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • sztruks, 2012-04-01 22:07:13

  nawet bardzo oszczedna...
 • dajan55, 2012-04-01 11:35:45

  Chciałbym aby tą umową zajęła się prokuratura - robotnicy będą pracować na czarno za psie pieniądze po 12 godzin na dobę , straci na tym urząd skarbowy , ZUS - ale tanio ! . Chciałbym również zobaczyć tę drogę za rok po wybudowaniu - albo raczej nie chciałbym oglądać bo nie będzie co !!...  rozwiń
 • Jacek Danielewski, 2012-03-30 07:58:09

  Zmniejszyć koszt takich inwestycji można w wielu przypadkach eliminując ekrany przeciwdźwiękowe. Ale do tego potrzebna jest dobra ustawa rewitalizacyjna a takiej nie ma.