PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie budynku wrocławskiej Akademii Muzycznej w październiku

  • PAP    9 kwietnia 2013 - 15:27
Otwarcie budynku wrocławskiej Akademii Muzycznej w październiku

Sala koncertowa z widownią dla 300 osób, sala baletowa oraz kompleks pomieszczeń ze studiem nagrań znajdują się w nowym budynku wrocławskiej Akademii Muzycznej, który zostanie otwarty w październiku. Kompleks dydaktyczno-koncertowy powstał dzięki dotacji unijnej.
Głównym elementem nowego budynku jest sala koncertowa z widownią dla 300 osób. Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej rektor wrocławskiej Akademii Muzycznej prof. Krystian Kiełb, uczelnia na własną salę koncertowa czekała od początku jej powstania, czyli 65 lat."Dotąd musieliśmy korzystać z uprzejmości Filharmonii Wrocławskiej czy Opery Wrocławskiej. Teraz będziemy mieć własną salę koncertową z doskonałą akustyką" - mówił rektor.

Na pierwszym piętrze budynku, oprócz sali koncertowej, znajduje się również duży kompleks studyjny, składający się z dwóch reżyserek i dwóch studiów nagraniowych. To rozwiązanie umożliwia jednoczesne nagrywanie dwóch koncertów. Na tej kondygnacji powstała także duża sala, w której mogą odbywać się próby orkiestry oraz kompleks pomieszczeń, w których będzie tworzona muzyka elektroniczna.

Z kolei na parterze budynku znajduje się sześć sal dostosowanych do prób wokalnych przy akompaniamencie fortepianu. Tu też powstała sala audytoryjna, która oprócz funkcji wykładowej może służyć jako pomieszczenie do prób dla mniejszych zespołów. Część obszernego holu budynku zostanie zaadoptowana na przestrzeń wystawienniczą.

Na trzeciej kondygnacji powstała sala do ćwiczeń baletowych, zaś w podziemiach parking. Łączna powierzchnia nowego budynku to ponad 5 tys. metrów kwadratowych.

Ostatecznie inwestycja ma się zakończyć w sierpniu, a pierwsi studenci z nowych pomieszczeń skorzystają w październiku.

Budowa nowego budynku jest częścią realizowanego od kilku lat projektu rozbudowy wrocławskiej Akademii Muzycznej, który został dofinansowany m.in. ze środków unijnych. Całkowity koszt inwestycji to niemal 52 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ponad 43 mln zł.

W ramach projektu, oprócz nowego budynku, przebudowany został również istniejący wcześniej budynek D. Tu prace zakończył się w 2009 r. i obecnie znajduje się tam siedziba Zakładu Muzyki Jazzowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.