Otwarcie dworca w Katowicach 30 października

Nowy dworzec kolejowy w Katowicach zostanie udostępniony podróżnym 30 października – ogłosiły w piątek PKP i firma Neinver Polska, która od półtora roku buduje halę dworca oraz towarzyszące mu obiekty.
Otwarcie dworca w Katowicach 30 października

ZAKTUALIZOWANA: W kolejnym etapie inwestycji, na przełomie 2012 i 2013 r., do użytku będzie oddany podziemny terminal autobusowy, a do połowy przyszłego roku - położona tuż przy dworcu galeria handlowa, gdzie na 53 tys. m kw. znajdzie się 250 sklepów i punktów usługowych. Całości dopełni podziemny parking. W przyszłości obok stanie biurowiec.

Natomiast jeszcze przed końcem 2012 roku - jak podało w piątek Centrum Realizacji Inwestycji PKP - zakończy się modernizacja peronów stacji Katowice. Łączy koszt tego projektu to 65 mln zł. Po zakończeniu prac stacja Katowice będzie czwartą w Polsce tak dużą stacją, gdzie wszystkie perony i tory będą w pełni zadaszone.

Już od połowy roku pasażerowie korzystają z zadaszonego peronu numer 2. Obecnie kończy się modernizacja peronu trzeciego, nad którym już jest kolejna część zadaszenia. Sporo zmian jest też w prowadzących na perony przejściach podziemnych. W zachodnim, środkowym i wschodnim korytarzu wymieniana jest posadzka, a ściany wykonane z trawertynu - z początku lat 70., gdy budowano stację - są konserwowane.

W przejściu środkowym wkrótce rozpocznie się montaż ruchomych schodów i wind. Peron trzeci będzie gotowy do końca września; potem rozpoczną się roboty na peronach pierwszym i czwartym.

Na odnowionych peronach będą elektroniczne wyświetlacze z rozkładami jazdy, estetyczne ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne i zegary. Wymieniono też ok. 4 km torów, zamontowano tłumiące drgania maty wibroizolacyjne, wykonano odwodnienie i izolację konstrukcji przejść pod torami, przebudowano instalację wodociągową, przeciwpożarową, oświetleniową oraz sieć trakcyjną nad torami.

Hala obsługi podróżnych, która będzie otwarta 30 października, zajmuje powierzchnię 5,8 tys. m kw. Znajdą się tam kasy biletowe, punkty informacyjne, poczekalnie, toalety i szatnie. W części handlowej będą restauracje i kawiarnie, sklepy, kioski, księgarnia, cukiernia, apteka i inne usługi niezbędne dla podróżnych - w sumie ponad 30 punktów handlowo-usługowych. W nowej hali będą ruchome schody i chodniki, sala dla VIP-ów oraz system zintegrowanej informacji.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE