PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku w 2014 r.

  • PAP    17 września 2012 - 17:15
Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku w 2014 r.

W I połowie 2014 r. otwarte zostanie w Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności. W ostatnią sobotę września na budowie placówki zaplanowano Dzień Otwarty dla mieszkańców.
O dacie uruchomienia ECS wraz z gotową wystawą poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Gdańsku prezydent miasta Paweł Adamowicz. Po jej zakończeniu dziennikarze mieli okazję zwiedzić budowane centrum.

Sam budynek ECS ma być ukończony do końca 2013 r. Stan surowy powinien być osiągnięty w grudniu 2012 r.

29 września z postępami prac na budowie ECS będą mogli zapoznać się mieszkańcy Gdańska. Do zwiedzania udostępniony zostanie parter i pierwsze piętro budynku.

W ramach Dnia Otwartego z ECS, który potrwa cztery godziny, zaplanowano też m.in. pokaz filmów o centrum, warsztaty edukacyjne dla dzieci, konkurs fotograficzny oraz zbiórkę pamiątek solidarnościowych.

Siedziba Europejskiego Centrum Solidarności powstaje od jesieni 2010 r. Kamień węgielny pod budowę ECS wmurowano w połowie maja 2011 r.

ECS powstaje na działce o powierzchni ponad jednego hektara, na terenie należącym niegdyś do Stoczni Gdańskiej, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców. W obiekcie o powierzchni ok. 25 tys. metrów kw. znajdzie się m.in. interaktywna wystawa o historii i ideach Solidarności.

Placówka mieścić będzie także archiwum, salę wielofunkcyjną na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, bibliotekę na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy.

Projekt ECS o łącznej wartości prawie 300 mln zł uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej w wysokości 140,15 mln zł.

W sierpniu 2005 r. pod aktem erekcyjnym ECS podpisali się goszczący na obchodach 25. rocznicy Sierpnia'80 prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Marek Belka, przedstawiciele Unii Europejskiej, Lech Wałęsa, abp Stanisław Dziwisz jako legat papieża Benedykta XVI, szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek, prezydent Gdańska i marszałek województwa pomorskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.