PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie filharmonii za 130 mln zł

  • PAP    15 maja 2011 - 10:41
Otwarcie filharmonii za 130 mln zł

W najbliższą środę otwarcie – wybudowanej za pieniądze z budżetu miasta przy wsparciu funduszy unijnych – Filharmonii Gorzowskiej.
Unia Europejska przyznała na inwestycję 33 mln zł. Koszt budowy to 130 mln zł. W obiekcie jest sala koncertowa dla prawie 600 widzów oraz sala kameralna na 150 miejsc.

Czytaj też: Cała Polska buduje filharmonie

Trwają próby orkiestry kameralnej Filharmonii Gorzowskiej do koncertu inaugurującego działalność Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska, który zaplanowano na najbliższą środę.

Czytaj też: CBA na budowie filharmonii

Muzycy pod batutą Piotra Borkowskiego, który jest też dyrektorem artystycznym instytucji podczas inauguracji wykonają IX Symfonię Ludwiga van Beethovena wspólnie z orkiestrą z Frankfurtu nad Odrą. Próba z artystami z Frankfurtu odbędzie się we wtorek w Niemczech.

„Chcemy dołączyć z naprawdę wartościowym dźwiękiem do orkiestry z Frankfurtu” – zaznaczył Borkowski. Dodał, że ostatnie dni pracy przed inauguracyjnym występem są „gorące”, ale jest zadowolony ze swoich pełnych zaangażowania muzyków.

Skład orkiestry kameralnej Filharmonii Gorzowskiej jest prawdziwie międzynarodowy – grają w niej muzycy z Polski, Włoch, Niemiec, Afryki i Japonii. Zostali wyłonieni w drodze przesłuchań, które odbywały się od listopada 2010 roku do marca tego roku.

18 maja podczas inauguracji na scenie pojawi się ponad 160 artystów, a na widowni zasiądą przedstawiciele władz państwowych oraz dyplomacji polskiej i niemieckiej.

W Gorzowie wystąpią chóry Singakademie z Frankfurtu nad Odrą i Akademii Sztuki ze Szczecina, a także soliści: Anna Molina – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Aleksander Kunach – tenor, Rainer Scheerer – bas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • białe konwalie, 2011-05-16 10:51:02

    Kosmiczne technologie i kosmiczne pieniądze?Jutro otwarcie?Mogę jeszcze zarezerwować miejsce...prawdaż?