PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie Galerii Katowickiej

  • www.wnp.pl (Paweł Szygulski)    18 września 2013 - 12:41

Oddana do użytku Galeria Katowicka jest jednym z najistotniejszych elementów przebudowy centrum największej polskiej aglomeracji.
Oficjalne zakończenie procesu inwestycyjnego nastąpiło 17 września.

- Na 54 tys. metrów kwadratowych powierzchni handlowej swoją ofertę zaprezentują duże polskie i zagraniczne marki modowe, a także wiele firm usługowych - powiedział podczas uroczystości Jose Maria Losantos y del Campo, założyciel i prezydent grupy Neinver, głównego inwestora w Galerii Katowickiej.

- Galeria Katowicka to nie tylko centrum handlowe, ale również o wiele szersze rozwiązanie zawierające centrum komunikacyjne, co sprawia, że Katowice będą podobne do innych wielkich miast europejskich. - Pogodzenie w jednym miejscu centrum handlowego, stacji kolejowej i stacji autobusowej było ogromnym wyzwaniem - podkreślił.

Uroczystość uświetnił występ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, która zagrała utwory Wojciecha Kilara, słynnego kompozytora mieszkającego w Katowicach. Wśród licznych zaproszonych gości znalazł Piotr Uszok, prezydent Katowic oraz przedstawiciele władz wojewódzkich.

- Galeria Katowicka to dla nas przedsięwzięcie będące potężnym, milowym krokiem w rozwoju miasta - mówi Piotr Uszok. - To zupełnie nowa przestrzeń. Jestem przekonany, że będzie niezwykle skutecznym impulsem do rozwoju okolicznych nieruchomości. Chciałbym, żeby było to miejsce ważne na mapie miasta i regionu - dodaje.

Galeria Katowicka jest elementem kompleksu handlowo-komunikacyjnego-biurowego, który powstał przy współpracy firm Neinver Polska i Meyer Bergman oraz Polskich Kolei Państwowych SA.

W 2007 roku narodowy przewoźnik kolejowy zdecydował, że dotychczasowy dworzec w Katowicach wraz z terenami przyległymi zostaną gruntownie zrewitalizowane przy współpracy z partnerem prywatnym. W lipcu 2009 roku, w wyniku zakończonej procedury konkurencyjnej, partnerem PKP SA została spółka Neinver Polska. W kolejnym roku do projektu dołączył Meyer Bergman.

Kamień węgielny pod inwestycję wmurowany został 31 maja 2011 r. Już w październiku 2012 r. oddany do użytku został pierwszy element inwestycji, czyli dworzec kolejowy. Natomiast od lutego 2013 r. autobusy komunikacji miejskiej korzystają z podziemnego dworca autobusowego.

W chwili obecnej na budowie Galerii Katowickiej prowadzone są prace wykończeniowe. Zdecydowana większość z blisko 250 najemców, z którymi podpisano umowy prowadzi już prace adaptacyjne w swoich lokalach. Codziennie na placu budowy pracuje około czterech tysięcy robotników.

- Ogromna skala prac oraz lokalizacja w samym centrum Katowic spowodowały, że nasz projekt na etapie inwestycji odciskał bardzo duże piętno na życie w mieście. Wierzę, że od września ten wpływ będzie miał taką samą skalę, ale inny charakter. Setki naszych lokali handlowych i usługowych, 1200 miejsc parkingowych oraz przyjazne przestrzenie publiczne wkoło, tchną nowe życie w centrum liczącej ponad 2 mln mieszkańców aglomeracji - zaznaczyła Agata Brzezińska, country manager Neinver Polska.

Generalnym wykonawcą projektu była firma Strabag. Wyłącznym agentem odpowiedzialnym za najem powierzchni handlowej Galerii Katowickiej jest z kolei Cushman & Wakefield.

Aktualna komercjalizacja obiektu wynosi ponad 90 procent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.