PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie nowej siedziby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej za rok

  • RadomNews.pl    8 lipca 2013 - 12:30
Otwarcie nowej siedziby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej za rok

Cały czas trwają prace przy adaptacji miejskiej elektrociepłowni w Radomiu na potrzeby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesne. Będzie to nowoczesne muzeum, odpowiednie dla prezentacji sztuki współczesnej. Efekt końcowy prac remontowych zobaczymy w połowie przyszłego roku.
Prace obejmujące remont starego budynku elektrociepłowni oraz dobudowanie nowych elementów miały się zakończyć według planu do końca 2012 roku. Ekipa budowlana podczas prac musiała wzmocnić stare ściany budynku, które zaczęły pękać oraz uporać się z nieujętymi w planach fundamentami. Według dyrektora programowego MCSW „Elektrownia" Zbigniewa Belowskiego zakończenie i oddanie inwestycji powinno się odbyć na przełomie października i listopada 2013 roku.

- Oficjalne otwarcie nowej siedziby MCSW planujemy w połowie 2014 roku. Jednak należy pamiętać, że nie będziemy jedynie przenosić mebli do nowego budynku, ale trzeba będzie go odpowiednio urządzić, wyposażyć i zatrudnić osoby potrzebne do prawidłowego funkcjonowania centrum. Musimy zadbać również o nasze zbiory sztuki, w których pod koniec roku będzie ok. 500 dzieł. Dlatego też magazyny muszą być odpowiednio ogrzane, wywietrzone. A na to potrzeba czasu - mówi Zbigniew Belowski.

Adaptacja budynku miejskiej elektrociepłowni na potrzeby centrum sztuki współczesnej kosztować będzie 17 mln 539 tys. zł i zostanie w całości sfinansowana z budżetu województwa mazowieckiego. Na ten cel zarząd Mazowsza zagwarantował w sumie 25 mln zł. Pozostała suma zostanie przeznaczona na wyposażenie nowego centrum.

- Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargów, m.in. na nowoczesne oświetlenie pomieszczeń. Dbamy, aby nowa siedziba była wyposażona profesjonalnie i odpowiednio do przeznaczenia pomieszczeń. Zakupimy także sprzęt do odtwarzania filmów cyfrowych, jak i tych starszych o zapisie analogowym - dodaje Zbigniew Belowski.

Nowy obiekt MCSW będzie miał ponad 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni i trzy poziomy. Znajdą się w nim m.in. siedem sal wystawowych, biblioteka, kawiarnia, księgarnia, kino na 120 miejsc, pomieszczenia biurowo-administracyjne oraz magazyn. Do celów ekspozycyjnych zaadaptowany zostanie również stary piec, gdzie zostanie urządzona galeria małych form.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: