PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie Starej Kopalni w Wałbrzychu

  • bad    31 października 2014 - 16:01
Otwarcie Starej Kopalni w Wałbrzychu

Dobiega końca realizacja jednej z najciekawszych rewitalizacji w Europie. Stara Kopalnia w Wałbrzychu to projekt wielokrotnie nagradzany, doceniony w Brukseli, w Warszawie i we Wrocławiu.
Jego znaczenie dla całego Dolnego Śląska nie podlega dyskusji, jednak dla Wałbrzycha to przede wszystkim kulturalne serce miasta odwołujące się do jego górniczej tożsamości.

Czytaj też: Wałbrzych dostanie środki na rewitalizację

Największa wałbrzyska inwestycja w byłej kopalni Julia dobiega końca. 9 listopada uroczyste otwarcie z udziałem m.in. wicepremiera Tomasza Siemoniaka.

I etap rewitalizacji ogromnego kompleksu kosztował ok. 100 mln zł , w czym prawie połowo to dotacja przyznana przez Ministerstwo Kultury.

Czytaj też: Zobacz przebudowę Placu Magistrackiego w Wałbrzychu

Stara Kopalnia to jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie.

Celem rewitalizacji było nie tylko muzeum lecz nowoczesna przestrzeń publiczna spełniająca aspiracje kulturalne miasta i wymagania współczesnej masowej turystyki. Silne wrażenia zapewni odwiedzającym udostępniona podziemna trasa. Wszystkie obiekty zabytkowe zostały zachowane. Obok instytucji kultury będą mieściły się tu także organizacje pozarządowe. Jest również klub muzyczny i restauracja "Montownia".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.