Otwarli laboratorium drogowe

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otworzył w środę w Rudnej Wielkiej (Podkarpackie) polowe laboratorium drogowe. Badana w nim będzie m.in. jakość materiałów, z których powstanie podkarpacki odcinek autostrady A4.
Jak powiedziała podczas otwarcia zastępca dyrektora ds. technologii rzeszowskiego oddziału GDDKiA Halina Stokłosa, będzie to trzecie na Podkarpaciu laboratorium drogowe, w tym drugie polowe. Stacjonarne znajduje się w Rzeszowie.

- W laboratoriach badamy trzy etapy budowania danej drogi. Pierwszy następuje jeszcze przed rozpoczęciem robót - sprawdzamy jakość materiałów, które zamierza użyć wykonawca. Drugim etapem jest prowadzenie badań już w trakcie budowy drogi i ocenianie, czy inwestor wykorzystuje te materiały, które zostały zaakceptowane przez nas wcześniej - wyjaśniła. Dodała, że ostatni etap badań to ocena, czy gotowa już droga odpowiada specyfikacji technologicznej.

W trzech laboratoriach na Podkarpaciu pracuje 25 osób, ale planowane jest zwiększenie zatrudnienia o kolejne 16.

Jak zaznaczyła Stokłosa, w najbliższych dwóch latach podkarpackie laboratoria drogowe będą musiały wykonać ogromną pracę. - Szacujemy, że tylko w zakresie zagęszczenia gruntu oraz nośności będziemy musieli wykonać ponad 10 tys. badań kontrolnych. Dla porównania w 2010 r. takich badań wykonaliśmy tylko ok. 400 - dodała.

Laboratorium w Rudnej Wielkiej powstało w ramach kontraktu na budowę jednego z odcinków autostrady A4. GDDKiA szacowała, że jego koszt wyniesie ok. 10 mln zł. Po wybudowaniu autostrady zostanie zlikwidowane, a sprzęt trafi do stałego laboratorium drogowego w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 powstają obecnie: autostrada A4, droga ekspresowa S19 oraz obwodnica Jarosławia. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Otwarła, otwarli - Formy te nie są błędne, a zatem są poprawne

jezykoznawca, 2011-02-10 15:28:39 odpowiedz

OTWARLI?!?!?!?!?!?!?!!??! A za jakiś czas będzie: ZAMKLI?!?!?!?!?!?!?!?!?!

obywatel, 2011-02-10 15:03:21 odpowiedz

Oczywiście! Mieli to zrobić juz wiele lat temu!

Mieszko, 2011-02-10 09:19:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE