PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarta droga do wznowienia budowy obwodnicy Wasilkowa

  • PAP    23 grudnia 2009 - 16:31

Wiosną przyszłego roku powinny być wznowione prace przy budowie obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku, na drodze krajowej nr 19 do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy. W środę drogowcy otrzymali decyzję środowiskową, co otwiera im drogę do aktualizacji pozwolenia na budowę i wznowienia inwestycji, wstrzymanej w drugiej połowie 2008 r.
Przekazanie decyzji środowiskowej, przygotowanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, odbyło się w Urzędzie Miejskim w Wasilkowie. Mieszkańcy miasta są zainteresowani inwestycją, bo obecnie w ciągu doby przez środek Wasilkowa przejeżdża kilka tysięcy ciężarówek w ruchu tranzytowym na Białoruś.

Budowa była przerwana, bo do przebiegu obwodnicy, która miała częściowo przecinać obszar chroniony siecią Natura 2000, mieli zastrzeżenia ekolodzy, a także UE. W sprawie obwodnicy Wasilkowa Komisja Europejska zgłaszała zastrzeżenia co do oceny oddziaływania inwestycji na populację ptaków na obszarze Natura 2000.

Decyzja środowiskowa oznacza, że nie ma już do budowy zastrzeżeń dotyczących wymogów ochrony środowiska. W stosunku do pierwotnej koncepcji, drogowcy wprowadzili kilka zmian. M.in. wydłużony i podniesiony został jeden z mostów (będzie pod nim przejście dla zwierząt), więcej jest też ekranów akustycznych.

Rzecznik białostockich drogowców Rafał Malinowski powiedział PAP, że budowa powinna być wznowiona na wiosnę. W styczniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku wystąpi o zmianę pozwolenia na budowę. Cała obwodnica ma być oddana do użytku na koniec 2010 roku.

Cała obwodnica Wasilkowa ma mieć 5 km długości. Do przerwania budowy w sierpniu 2008 roku zrealizowano 41 proc. inwestycji, za 42 mln zł. Cała inwestycja ma kosztować ok. 100 mln zł.

Kwestia budowy obwodnicy Wasilkowa była w 2007 roku dołączona do wniosku w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy przeciwko Polsce, który był skierowany przez KE do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). W związku z ogłoszeniem w marcu tego roku przez polski rząd, że obwodnica Augustowa będzie budowana w innym wariancie - przez Raczki, a nie przez Dolinę Rospudy - skarga z ETS została wycofana.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.