PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto Carrefour Express w krakowskich Sukiennicach

  • PAP    11 października 2012 - 20:07
Otwarto Carrefour Express w krakowskich Sukiennicach

Sklep należący do sieci Carrefour Express został otwarty w czwartek w krakowskich Sukiennicach. Władze miasta tłumaczą, że tego rodzaju działalność dopuszcza obowiązujący tam plan zagospodarowania przestrzennego, ale powinna ona uwzględniać specyfikę miejsca.
Sklep znajduje się w arkadowych podcieniach od strony pomnika Adama Mickiewicza, tuż obok wejścia do Galerii Sztuki Polskiej XIX-wieku. Obiekt o powierzchni 27 metrów kwadratowych oferuje podstawowe artykuły spożywcze i przemysłowe.

Jak wyjaśnił w czwartek Filip Szatanik, zastępca dyrektora Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta, najemca lokalu wygrał przetarg ogłoszony przez Zarząd Budynków Komunalnych.

"Obowiązujący tam plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza oczywiście prowadzenie tego rodzaju działalności gospodarczej, czyli sprzedaż towarów, bo inaczej nie mogłyby funkcjonować kramy w Sukiennicach" - wyjaśnił Szatanik.

Przypomniał, że Sukiennice powstały w średniowieczu, jako miejsce handlu i taką rolę pełnią do dziś. Na ich parterze znajdują się dwa rzędy kramów, w których sprzedaje się biżuterię, pamiątki, rękodzieło artystyczne. Na piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

Według Szatanika władze miasta będą dążyły, aby właściciel sklepu dostosował profil swojej działalności do historycznego otoczenia. Dziwią się, że firma Carrefour udzieliła franczyzy na sklep w takiej lokalizacji.

Carrefour Polska w przesłanym PAP oświadczeniu zaznaczyła, że sklep zlokalizowany w krakowskich Sukiennicach działa na zasadach franczyzy i nie jest własnością sieci Carrefour. Obiekt jest placówką handlową o niewielkiej powierzchni, w ofercie której znajdują się głównie napoje, przekąski, słodycze i papierosy.

"Sklep ten działa zgodnie z przepisami prawa, a jego właściciel ma wszystkie wymagane pozwolenia na prowadzenie działalności handlowo-usługowej. Znajdujące się w sprzedaży artykuły odpowiadają na oczekiwania klientów, którymi w głównej mierze są turyści" - zaznaczono w oświadczeniu.

Zdaniem przedstawicieli sieci, krakowskie Sukiennice to tradycyjne miejsce handlu, więc otwarcie tam sklepu jest odpowiedzią na potrzeby turystów, którzy oprócz kupna pamiątek mogą zrobić szybkie, nieduże zakupy.

Przypomnieli, że sklep w Sukiennicach jest kolejną placówką Carrefour Express zlokalizowaną w historycznym miejscu - pierwszy z nich działa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, niedaleko kolumny Zygmunta.

Pod szyldem Carrefour działa w Polsce ponad 250 sklepów franczyzowych, z czego w Małopolsce - 33, a w samym Krakowie - cztery. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.