PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto centrum żeglarskie nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

  • bad/PAP    26 września 2015 - 14:04
Otwarto centrum żeglarskie nad jeziorem Ukiel w Olsztynie
Nowoczesne centrum żeglarstwa otwarto w Olsztynie. Fot. mat. prasowe

Nowoczesne Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego "Słoneczna Polana" otwarto w sobotę nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. To ostatnia z trzech miejskich inwestycji służących zagospodarowaniu brzegów największego olsztyńskiego akwenu.
Zdaniem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza oddanie do użytku całorocznego kompleksu rekreacyjno-sportowego nad jeziorem Ukiel pozwoli lepiej wykorzystać potencjał turystyczny miasta. Jak przypomniał, centrum żeglarskie jest trzecią i ostatnią inwestycją zrealizowaną nad tym akwenem. Wcześniej zmodernizowano plażę miejską i otwarto ośrodek szkolenia kajakarzy.

Czytaj też: Olsztyn pracuje nad wizją rozwoju. Nie będzie Gdańskiem?

Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego na Słonecznej Polanie składa się z mariny z salami szkoleniowymi, hangaru z warsztatem szkutniczym, slipów do wodowania oraz pomostów, przy których cumować może ok. 100 łodzi i jachtów. Mieści się tam też siłownia z salami odnowy biologicznej, wypożyczalnia sprzętu pływającego i sportowego. W ramach tej inwestycji zbudowano również boisko i ścieżkę spacerowo-rowerową nad Zatoką Miłą.

Baza żeglarska, plaża miejska i ośrodek szkolenia kajakarzy

Przystań ma służyć głównie szkoleniu żeglarskiemu młodzieży, ale także amatorom sportów wodnych oraz profesjonalnym żeglarzom i bojerowcom. Olsztyn za 3,2 mln zł zakupił bojery i jachty - od tych najprostszych po profesjonalne łodzie klas wyczynowych. Na wyposażeniu bazy żeglarskiej jest też sprzęt do rekreacji, w tym rowery, narty biegowe i nartorolki.

Poza bazą żeglarską w skład Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel wchodzą zmodernizowana plaża miejska i ośrodek szkolenia kajakarzy. Na brzegu jeziora powstały również hala i boiska do siatkówki plażowej oraz gry w squasha, nowe mola i pomosty, parkingi, wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych i zimowych. Wokół jeziora wytyczono szlak do turystyki pieszej i rowerowej, który zimą pełnić ma funkcję trasy narciarskiej.

Budowa całorocznej infrastruktury rekreacyjno-sportowego nad jeziorem Ukiel oraz uzbrojenie działek w tzw. strefach przedsiębiorczości, które miasto oferuje inwestorom pod działalność hotelową i rekreacyjną, kosztowało blisko 100 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jezioro Ukiel jest największym z 11 jezior leżących w granicach administracyjnych Olsztyna. Ma powierzchnię 412 ha i głębokość 43 m. Linia brzegowa o długości 22,5 km tworzy wiele zatok i półwyspów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.