PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto inkubator technologiczny w Kielcach

  • PAP    16 listopada 2011 - 20:25
Otwarto inkubator technologiczny w Kielcach

Wzornictwo, modelowanie komputerowe, produkcja filmowa, farmaceutyka oraz usługi internetowe - to branże, w jakich działają firmy funkcjonujące w inkubatorze Kieleckiego Parku Technologicznego. W środę oficjalnie zainaugurowano działalność inkubatora.
W obiekcie tym, który zapewnia kompleksowe usługi dla innowacyjnych, nowo powstających przedsiębiorstw, działalność prowadzi siedem firm. Jak poformował dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego Szymon Mazurkiewicz, swoje siedziby w budynku inkubatora będzie miało w sumie 30 firm, wyłonionych w kilkumiesięcznym procesie rekrutacji.

Nowocześnie wyposażony budynek inkubatora technologicznego ma ponad 4,5 tys. mkw. powierzchni. Znalazły się w nim m.in. sale biurowe i konferencyjne. Na jednej z kondygnacji powstanie zespół laboratoriów wzorniczych. W planach jest wyposażenie nowej serwerowni, tak, aby spełnić wymagania technologiczne wszystkich klientów inkubatora.

Firmy działające w inkubatorze zostały objęte kompleksowym programem wsparcia przedsiębiorczości, na każdym etapie ich rozwoju: od idei, do samodzielnej ekspansji rynkowej. Przewiduje on m. in. preferencyjne stawki za wynajem powierzchni w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach, dostęp do usług biznesowo-rozwojowych, takich jak szkolenia i doradztwo oraz usługi telekomunikacyjne.

Według pomysłodawców przedsięwzięcia, inkubator ma za zadanie pobudzić przedsiębiorczość akademicką w środowisku uczelni wyższych. W ocenie prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego (zabierz głos/oceń prezydenta), cały park technologiczny będzie wpływał na atrakcyjność studiowania w stolicy województwa świętokrzyskiego - najbardziej przedsiębiorczy studenci będą wiedzieli, że istnieje miejsce, w którym mogą realizować swoje pomysły.

Kielecki Park Technologiczny to wielofunkcyjny teren aktywności gospodarczej z nowoczesną infrastrukturą technologiczną, budowany kosztem 85 mln zł dzięki pomocy unijnej. 60 mln zł dofinansowania pochodzi z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, pozostała kwota - z budżetu Kielc. Na potrzeby parku zagospodarowywana jest północna, przemysłowa część miasta przy ul. Olszewskiego.

Do końca marca 2012 roku powstanie Centrum Technologiczne, czyli biurowo-laboratoryjno-produkcyjny budynek o powierzchni 4,2 tys. mkw., dla krajowych i zagranicznych inwestorów, bądź firm wychodzących z inkubatora. Powstanie także hala produkcyjna o powierzchni 6,5 tys. mkw.

Park ma w dyspozycji także 10 ha gruntów, z których mają zostać wyodrębnione działki oferowane do sprzedaży pod działalność gospodarczą. Teren Kieleckiego Parku Technologicznego został włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.