PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto inkubator technologiczny w Kielcach

  • PAP    16 listopada 2011 - 20:25
Otwarto inkubator technologiczny w Kielcach

Wzornictwo, modelowanie komputerowe, produkcja filmowa, farmaceutyka oraz usługi internetowe - to branże, w jakich działają firmy funkcjonujące w inkubatorze Kieleckiego Parku Technologicznego. W środę oficjalnie zainaugurowano działalność inkubatora.
W obiekcie tym, który zapewnia kompleksowe usługi dla innowacyjnych, nowo powstających przedsiębiorstw, działalność prowadzi siedem firm. Jak poformował dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego Szymon Mazurkiewicz, swoje siedziby w budynku inkubatora będzie miało w sumie 30 firm, wyłonionych w kilkumiesięcznym procesie rekrutacji.

Nowocześnie wyposażony budynek inkubatora technologicznego ma ponad 4,5 tys. mkw. powierzchni. Znalazły się w nim m.in. sale biurowe i konferencyjne. Na jednej z kondygnacji powstanie zespół laboratoriów wzorniczych. W planach jest wyposażenie nowej serwerowni, tak, aby spełnić wymagania technologiczne wszystkich klientów inkubatora.

Firmy działające w inkubatorze zostały objęte kompleksowym programem wsparcia przedsiębiorczości, na każdym etapie ich rozwoju: od idei, do samodzielnej ekspansji rynkowej. Przewiduje on m. in. preferencyjne stawki za wynajem powierzchni w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach, dostęp do usług biznesowo-rozwojowych, takich jak szkolenia i doradztwo oraz usługi telekomunikacyjne.

Według pomysłodawców przedsięwzięcia, inkubator ma za zadanie pobudzić przedsiębiorczość akademicką w środowisku uczelni wyższych. W ocenie prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego (zabierz głos/oceń prezydenta), cały park technologiczny będzie wpływał na atrakcyjność studiowania w stolicy województwa świętokrzyskiego - najbardziej przedsiębiorczy studenci będą wiedzieli, że istnieje miejsce, w którym mogą realizować swoje pomysły.

Kielecki Park Technologiczny to wielofunkcyjny teren aktywności gospodarczej z nowoczesną infrastrukturą technologiczną, budowany kosztem 85 mln zł dzięki pomocy unijnej. 60 mln zł dofinansowania pochodzi z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, pozostała kwota - z budżetu Kielc. Na potrzeby parku zagospodarowywana jest północna, przemysłowa część miasta przy ul. Olszewskiego.

Do końca marca 2012 roku powstanie Centrum Technologiczne, czyli biurowo-laboratoryjno-produkcyjny budynek o powierzchni 4,2 tys. mkw., dla krajowych i zagranicznych inwestorów, bądź firm wychodzących z inkubatora. Powstanie także hala produkcyjna o powierzchni 6,5 tys. mkw.

Park ma w dyspozycji także 10 ha gruntów, z których mają zostać wyodrębnione działki oferowane do sprzedaży pod działalność gospodarczą. Teren Kieleckiego Parku Technologicznego został włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.