PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto most, który powstał w miejsce zniszczonego po ulewach

  • pap    31 grudnia 2014 - 08:35
Otwarto most, który powstał w miejsce zniszczonego po ulewach
fot. materiały prasowe

W Głuchołazach (Opolskie) otwarto we wtorek oficjalnie most, przez który biegnie droga wojewódzka nr 411. Powstał w miejsce obiektu zniszczonego podczas ulewnych deszczów w maju br.
Dzięki oddaniu inwestycji, która razem odbudową zniszczonych fragmentów drogi kosztowała to 7,5 mln zł, mieszkańcy nie muszą już jeździć objazdem.

Gwałtowne deszcze, które pod koniec maja nawiedziły Góry Opawskie spowodowały duże zniszczenia w infrastrukturze drogowej i mostowej w Głuchołazach. Uszkodzony został fragment drogi wojewódzkiej nr 411 od Głuchołaz w kierunku granicy z Czechami wraz z mostem w centrum miasta. Skutkowało to dużymi utrudnieniami komunikacyjnymi w Głuchołazach. Trzeba było wyznaczyć objazd. Powódź spowodowała także duże straty materialne wielu mieszkańców. Około 120 rodzin otrzymało pomoc finansową lub rzeczową.

Ówczesny premier Donald Tusk, który przyjechał na miejsce obiecał pomoc. Głuchołazy zostały objęte rozporządzeniem premiera w sprawie szczególnych zasad odbudowy zniszczeń popowodziowych, na którą rząd przeznaczył 6 mln zł.

W trybie przyspieszonym przygotowano dokumentację projektową odbudowy. W sierpniu został ogłoszony przetarg na wykonanie robót budowlanych. Wyłoniona w nim firma Drog-Bud z Częstochowy rozebrała uszkodzony most oraz most kolejowy w jego sąsiedztwie oraz zbudowała nowy obiekt. Zakres prac obejmował też odbudowę i wzmocnienie brzegów rzeki, odbudowę chodników i jezdni.

Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Arkadiusz Branicki poinformował, że na koszty na całego zadania, wartego 7,5 mln zł, złożyło się m.in. wyznaczenie ruchu zastępczego po zniszczeniu mostu, wykonanie projektu (120 tys. zł), rozbiórka starego obiektu i zabezpieczenie jezdni (600 tys. zł) oraz budowa nowego mostu (6,7 mln zł).

Przedstawiciele władz woj. opolskiego podkreślają, że szybka odbudowa mostu i przywrócenie normalnego ruchu na drodze nr 411 było możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu premiera Tuska, samorządu wojewódzkiego i lokalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.