PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto most na rzece Elbląg

  • PAP    4 lutego 2014 - 13:46
Otwarto most na rzece Elbląg

Jeden z dwóch wyremontowanych mostów na rzece Elbląg w Elblągu został otwarty dla samochodów. Dzięki niemu mieszkańcy i turyści mogą wyjechać ze Starego Miasta i dzielnicy Zawodzie na drogę krajową Gdańsk-Warszawa.
Jak poinformowała rzeczniczka urzędu miasta w Elblągu Monika Borzdyńska, na Moście Dolnym obowiązuje ruch jednokierunkowy, a przejeżdżać mogą jedynie pojazdy do 3,5 tony.

Samorządowcy zdecydowali o otwarciu dla samochodów Mostu Dolnego, gdyż ruch samochodów na elbląskiej starówce został mocno utrudniony przez przebudowę dróg wojewódzkich 503 i 504. Kierowcy musieli korzystać z małego mostu oddalonego od starówki; teraz natomiast - wybierając trasę przez Most Dolny - dojadą bezpośrednio do dzielnicy Zawodzie, położonej po drugiej stronie rzeki Elbląg, a stamtąd wydostaną się przez Most Unii Europejskiej do obwodnicy i drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Warszawa.

Mosty przy starówce przez rzekę Elbląg, zarówno Dolny jak i Górny, zostały przebudowane w ubiegłym roku. Ich modernizacja z jednoczesną renowacją nabrzeża Bulwaru Zygmunta Augusta kosztowała 35 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniosło 30 mln zł.

Mosty łączą elbląską starówkę z Wyspą Spichrzów, leżącą po drugiej stronie rzeki. Dla wykonawców była to trudna inwestycja, gdyż według zamysłów projektantów mosty zwodzone miały nawiązywać do przedwojennych konstrukcji. Projektanci nie mogli jednak wzorować się na przedwojennych planach, bo te zaginęły. Mosty odwzorowano na podstawie starych fotografii.

Jeden most - Górny służy wyłącznie jako kładka dla pieszych; drugi jest przeznaczony zarówno dla pieszych, jak i dla ruchu samochodowego. Mosty mają budowę dwuklapową, co oznacza, że aby żaglówka albo statek o wysokości powyżej 2,7 metra mogły przepłynąć, klapy mostu muszą się unieść do góry symetrycznie. Mosty wyposażone są w system sterowania automatycznego, znajdujący się w filarach pod lustrem wody.

W sezonie żeglugowym mosty są otwierane kilka razy dziennie, umożliwiając przepłynięcie jednostkom z Zalewu Wiślanego na rzekę Elbląg. Głębokość toru wodnego na tej rzece sięga 3,5 metra.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.