PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto most w Radomierzycach koło Bogatyni

  • MSWiA    17 sierpnia 2010 - 13:26

Przywrócono ruch komunikacyjny na moście w Radomierzycach. Mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego i pozostałych terenów cały czas sprzątają swoje domy i mieszkania. Rozpoczęły się prace dezynfekcyjne w Bogatyni.
Most graniczny w Radomierzycach jest już otwarty dla ruchu komunikacyjnego. Zniesione zostały niektóre ograniczenia w ruchu pojazdów po stronie czeskiej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.dopravniinfo.cz. O możliwościach dojazdu w rejon Bogatyni informuje na swojej stronie internetowej Sudecki Oddział Straży Granicznej www.sudecki.strazgraniczna.pl.

Aktualnie dojazd do Bogatyni przez terytorium Niemiec i Czech:

Niemcy:

(autostrada A4) - Jędrzychowice - Loebau lub Reichenbach (droga nr 6) - w kierunku Zittau (droga 178) - Sieniawka (droga 354) - Opolno Zdrój - Bogatynia.

Niemcy:

Zgorzelec - Goerlitz (droga 99) - Zittau (droga 178) - Sieniawka (droga 354) - Opolno Zdrój - Bogatynia (przejazd do ww. drogi przez most graniczny w Zgorzelcu dla pojazdów do 12,5 t oraz autokarów. Pozostałe pojazdy przejazd przez most w m. Jędrzychowice - autostrada A4).

Czechy:

Zawidów (droga 355) - Frydlant (droga 13) - Bogatynia.

Czechy:

Czerniawa Zdrój (droga 361) - Frydlant (droga 291) - Bogatynia

Sytuacja we wszystkich powiatach powoli się normalizuje. Choć nadal mieszkańcy sprzątają swoje domy i mieszkania, usuwane są zniszczone przez wodę przedmioty. Trwa osuszanie pomieszczeń.

Woda w Bogatyni nadal nie nadaje się do spożycia. Jutro (18 sierpnia) służby sanitarne dokonają kolejnych badań próbek wody. Służby wodociągowe w dalszym ciągu udrażniają kanalizacje.

Wszyscy mieszkańcy w rejonach popowodziowych mają już prąd. Służby energetyczne cały czas oczyszczają urządzenia techniczne.

Służby drogowe nadal pracują przy odbudowie drogi wojewódzkiej nr 352 Bogatynia - Zgorzelec. Ruch komunikacyjny na drodze powinien być przywrócony 24 sierpnia br. Od najbliższej niedzieli zostanie uruchomiony ruch dla pojazdów osobowych. Do momentu przywrócenia pełnego ruchu komunikacyjnego nadal obowiązują dojazdy przez Niemcy i Czechy.

Na miejscu zniszczeń spowodowanych przez wodę pracują inspektorzy nadzoru budowlanego. Służby inspekcji budowlanej sprawdzają stan techniczny budynków, mostów i innych obiektów. Kontrole odbyły się m.in. w Bogatyni, Porajowie, Radomierzycach, Sulikowie, Radzimowie, Sieniawce. Skontrolowano także zaporę na rzece Witce w Niedowie.

Wczoraj (16 sierpnia) do Bogatyni przyjechały oddziały wojsk chemicznych. Dzisiaj żołnierze otrzymali szczegółowe wytyczne odnośnie prowadzonej akcji dezynfekcyjnej na terenach popowodziowych. Prace dezynfekcje rozpoczęli od Szkoły Podstawowej nr 3 i miejscowego przedszkola w Bogatyni. Jutro (18 sierpnia) będą odkażać budynki na terenie Radomierzyc oraz kontynuować prace dezynfekcje na terenie Bogatyni.

Na terenach popowodziowych cały czas pracują policjanci, strażacy z PSP i OSP oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Straż Pożarna oraz wojsko pomaga w pracach porządkowych na terenach zalanych miejscowości. Porządkowane są ulice, drogi, sprzątane są gospodarstwa domowe, mieszkania, piwnice i garaże. Przy usuwaniu skutków powodzi w rejonie Bogatyni, Radomierzyc, Zgorzelca i Gubina pracują także żołnierze. Do pomocy skierowano ponad 900 żołnierzy z Wojsk Lądowych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.