PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto nową siedzibę Filharmonii

  • PAP    15 września 2011 - 23:03
Otwarto nową siedzibę Filharmonii

Warmińsko-Mazurska Filharmonia uroczyście zainaugurowała w czwartek sezon artystyczny 2011/2012 w swojej nowej siedzibie. Uroczystość połączona była z inauguracją wojewódzką roku kulturalnego na Warmii i Mazurach.
Warmińsko-mazurscy filharmonicy i chór pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wykonali "Rotę", ze słowami Marii Konopnickiej, do których muzykę napisał 101 lat temu patron filharmonii Feliks Nowowiejski. Wstęgę przecięli wiceminister kultury Piotr Żuchowski, marszałek województwa Jacek Protas i dyrektor filharmonii Piotr Sułkowski.

Marszałek Protas witając gości, wśród których byli ludzie kultury i samorządowcy z regionu, zaznaczył, że samorząd województwa przywiązuje wielką wagę do wszelkich wydarzeń kulturalnych i do inwestycji w dziedzinie kultury. Przypomniał, że w tym roku z budżetu samorządu wojewódzkiego na przedsięwzięcia kulturalne przeznaczono 58 mln zł czyli 9 procent wszystkich wydatków.

Przypomniał, że dzięki środkom unijnym możliwe jest finansowanie różnych inwestycji, m.in. renowacja olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, rewitalizacja Pól Grunwaldzkich, remont dużej Sceny Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Dzięki unijnym dotacjom powstała także Warmińsko-Mazurska Filharmonia, której budowa kosztowała 64 mln zł.

Gościem specjalnym uroczystości był syn Feliksa Nowowiejskiego - Jan, który uznał, że "Olsztyn może być dumny ze wspaniałego gmachu filharmonii". Przypomniał, że jego ojciec Feliks był wielkim patriotą, który "walczył o polskość na Warmii i Mazurach nie tylko muzyką, ale też agitował za włączeniem tych ziem do Polski w plebiscycie 1920 roku".

Wśród osób odznaczonych w czwartek za zasługi dla kultury, laureatem Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Humanistycznej im. Wojciecha Kętrzyńskiego został Warmiak dr Jan Chłosta. W laudacji prof. Stanisław Achremczyk powiedział, że "tak jak Kętrzyński przywrócił Polsce Mazury", tak Jan Chłosta nigdy nie przestał mówić o sobie, mimo nieprzychylnego tuż po wojnie nastawienia do rdzennych mieszkańców tych ziem, że jest polskim Warmiakiem.

Wyróżniony dziękując za nagrodę powiedział, że Warmia i Mazury to ziemia wielokulturowa, gdzie współistniały obok siebie różne narody i różne religie. Podkreślił, że wyróżnienie jest dla niego szczególnie cenne, gdyż wywodząc się z tej ziemi działa na rzecz utrzymywania tożsamości "małej ojczyzny".

Po zakończeniu części oficjalnej gościem specjalnym był wirtuoz gry na fletni Pana Gheorghe Zamfir z Rumunii, który wykonał najsłynniejsze szlagiery muzyki filmowej.

Otwarcie nowej siedziby filharmonii w Olsztynie opóźniło się o pół roku. Początkowo planowane było na marzec, ale z powodu konfliktu muzyków z ówczesną dyrekcją inauguracja siedziby odbyła się dopiero teraz. Bezpośrednią przyczyną konfliktu było zwolnienie przez ówczesne kierownictwo szefa zakładowej Solidarności, puzonisty Henryka Zinkiewicza. Związkowiec, któremu dyrekcja zarzucała zbyt słabą grę na instrumencie, odwołał się do sądu pracy i wygrał.

Dyrekcja złożyła wypowiedzenie i zarząd województwa, któremu instytucja podlega ogłosił konkurs na nowego dyrektora. Został nim Piotr Sułkowski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.