PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto nową siedzibę MTG

  • PAP    25 kwietnia 2012 - 17:22

Hala wystawiennicza o powierzchni 12 tys. metrów kw. jest główną częścią centrum wystawienniczo-kongresowego AmberExpo w Gdańsku. Nowa siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG) została uroczyście otwarta w środę.
W centrum, oprócz hali wystawienniczej o pow. 12 tys. m kw., którą można podzielić na trzy niezależne hale, znajdują się: sześciokondygnacyjny budynek biurowy oraz centrum konferencyjne z czterema salami mogącymi pomieścić łącznie 1130 osób (największa - 600 osób), centrum prasowe oraz zaplecze gastronomiczne. Powstały też parkingi na 450 miejsc postojowych.

Prezes zarządu MTG Andrzej Kasprzak powiedział dziennikarzom, że "nowa infrastruktura w AmberExpo zapewnia europejski standard, a zastosowane rozwiązania należą do najnowocześniejszych w świecie". Uważa, że "w Polsce północnej centrum nie ma konkurencji". "Mamy teraz możliwość zorganizowania takich targów, jakie są organizowane w Berlinie, Hamburgu, Paryżu czy w Madrycie" - dodał.

W swoim wystąpieniu podczas uroczystości Kasprzak wyraził nadzieję, że "AmberExpo spełni rolę jednego z wiodących centrów kongresowo-wystawienniczych w naszej części Europy".

Kasprzak poinformował, że 2 maja 2012 r. część centrum ma być przekazana UEFA, która umieści w nim swoje biura (m.in. punkt akredytacji i siedzibę wolontariatu) na czas EURO 2012. AmberExpo jest najbliższym sąsiadem stadionu piłkarskiego PGE Arena.

Powiedział, że pierwszą imprezą w nowym centrum będą Metropolitalne Targi Pracy, które odbędą się 12 maja. Pod koniec czerwca w AmerExpo odbędą się Bałtyckie Targi Militarne Balt-Military-Expo.

Prezes ujawnił, że w nowej siedzibie MTG planowane jest rozpoczęcie nowych targów, np. morskich i energetycznych.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (zabierz głos/oceń prezydenta) zaznaczył podczas uroczystości, że "potrzebowaliśmy tego obiektu, bo na ul. Beniowskiego (w poprzedniej siedzibie MTG) było już za ciasno". Zwrócił uwagę, że dzięki budowie AmberExpo w sąsiedztwie stadionu "zyskaliśmy podwójny efekt: dużą powierzchnię parkingową i świetnie skomunikowany fragment Gdańska". "Jak dodamy do tego jeszcze przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej, Gdańsk Stadion Expo, który jest już prawie gotowy, to pokazuje, jak wszystko logicznie się łączy" - powiedział.

Autorem projektu AmberExpo jest pracownia FORT, a generalnym wykonawcą budynku Korporacja Doraco. Koszt budowy nowego centrum to ponad 180 mln zł netto. Teren pod budowę o pow. 6,5 ha przekazało miasto.

Dotychczasowa siedziba MTG SA i teren wystawienniczy przy ul Beniowskiego w Oliwie o pow. 5,5 ha zostaną sprzedane. Kasprzak poinformował, że "są zainteresowani kupnem tego terenu i do końca roku na pewno zostanie on sprzedany".

Spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie działa na rynku od 1989 r. Początkowo firma nie dysponowała własnym zapleczem wystawienniczym. W latach 1990-1993 targi organizowane były w wynajmowanych halach: Olivia, AWF i GKS Wybrzeże. Od 1994 r. targi i imprezy organizowane były we w Centrum Targowym przy ul. Beniowskiego.

W MTG SA miasto ma obecnie 86 proc. udziałów, pozostałe należą głównie do samorządu województwa i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Międzynarodowe Targi Gdańskie realizują 20 własnych projektów targowych rocznie, w tym pięć o zasięgu międzynarodowym; specjalizują się w organizacji imprez plenerowych. Dwukrotnie wygrały przetarg na organizację jarmarków w Gdańsku i realizują je od 1996 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.