PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto obwodnicę Nowogardu

  • PAP    22 grudnia 2011 - 20:03
Otwarto obwodnicę Nowogardu

W czwartek oddano do użytku obwodnicę Nowogardu (Zachodniopomorskie), która ma klasę drogi ekspresowej i jest częścią drogi krajowej nr 6, łączącej Szczecin z Trójmiastem. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 228 mln zł.
Obwodnica ma długość ponad 9 kilometrów; ruch odbywa się po dwóch pasach w każdą stronę. Nowa trasa omija miasto od północnego zachodu. Połączenie z pozostałymi drogami zapewniają trzy węzły drogowe - dwa przy wjazdach na drogę krajową nr 6 - węzły Nowogard Zachód w rejonie Olchowa i Nowogard Wschód w rejonie Wojcieszyna - oraz węzeł Nowogard Północ przy miejscowości Warnkowo, który połączy obwodnicę z drogą wojewódzką nr 106.

Droga została otwarta dwa miesiące przed planowanym terminem.

Jak poinformował Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Nowogard od wielu lat był jednym z miejsc, w których kierowcy tracili wiele czasu stojąc w korkach, szczególnie w okresie wakacyjnym. Droga krajowa nr 6, prowadząca ze Szczecina (zabierz głos/oceń prezydenta) do Gdańska (zabierz głos/oceń prezydenta), przebiegała przez samo centrum miasta. Ruchliwa trasa była również uciążliwa dla mieszkańców Nowogardu.

Do wykonania pozostały jeszcze drobne prace wykończeniowe na drodze, ale nie wpłyną one na ruch - dodał Grzeszczuk.

Obwodnica posiada m.in. ekrany akustyczne pochłaniające dźwięk i przepusty umożliwiające migrację zwierząt. Szerokość pasa ruchu to 3,5 m; pasy awaryjne mają 2,5 m. Na drodze znajduje się dziewięć wiaduktów.

Od końca października br. tymczasowo funkcjonowała jedna jezdnia obwodnicy; głównym wjazdem i wyjazdem z Nowogardu był węzeł Nowogard Północ.

Budowa obwodnicy zaczęła się w kwietniu 2010 r. Inwestycja współfinansowana była przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt realizacji projektu to 228 mln zł; wartość unijnego dofinansowania wyniosła 185 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.