PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto odcinek obwodnicy Koszalina

  • PAP    5 lipca 2012 - 13:40
Otwarto odcinek obwodnicy Koszalina

W Koszalinie w czwartek otwarto dla ruchu pierwszy odcinek obwodnicy, która ma połączyć krajowe drogi nr 11 Kołobrzeg – Poznań i 6 Szczecin – Gdańsk z pominięciem centrum miasta.
Obwodnica o całkowitej długości 11 km, to największa drogowa inwestycja Koszalina w ostatnich latach. Trasa będzie się zaczynać w południowej części miasta, omijać centrum od zachodu i kończyć na północnym krańcu Koszalina.

Projekt jest podzielony na trzy fazy. Całość prac ma kosztować nieco ponad 80 mln zł. Niemal połowa tej kwoty pochodzi z unijnej dotacji udzielonej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Obwodnica ma być gotowa do listopada 2014 r. Każdy z trzech odcinków nowej drogi wykonuje inna spółka.
Oddany w czwartek do użytku południowy fragment trasy to niemal kilometrowy odcinek łączący ulice: Gnieźnieńską (fragment krajowej 11, którym wjeżdża się do Koszalina z kierunku Poznania) i 4 Marca z ulicą Połczyńską (część drogi wojewódzkiej nr 167 do Tychowa).

Odcinek ten od kwietnia 2010 r. budowała spółka Strabag. Prace kosztowały 17 mln zł. Z powodu niskiej nośności gruntu pod częścią drogi (było tam kiedyś wysypisko śmieci) budowa trwała pół roku dłużej niż zakładano i była droższa o prawie 2 mln zł w stosunku do ceny zaproponowanej w przetargu.

Drugi, zachodni fragment obwodnicy, od ulic Połczyńskiej i Słowiańskiej do ulicy Szczecińskiej (fragment krajowej 6) buduje Mostostal Warszawa. Ta część inwestycji ma kosztować 28,31 mln. Inwestycja powinna zakończyć się na przełomie stycznia i lutego 2013 r. W ramach prac budowany jest m.in. wiadukt nad linią kolejową.

Trzeci, północny odcinek trasy – od ul. BOWiD do ul. Władysława IV – będzie budować konsorcjum firm Eurovia Polska SA i Eurovia CS a.s. z Czech. Ta część inwestycji ma kosztować 35,58 mln zł. Prezydent Koszalina Piotr Jedliński powiedział w czwartek PAP, że kończy się projektowanie tego fragmentu trasy, na którym ma m.in. powstać dwuprzęsłowy most nad rzeką Dzierżęcinką.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: