PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto pawilon wystawienniczy przy sopockim Grodzisku

  • PAP    27 kwietnia 2012 - 16:15

Pawilon wystawienniczo-edukacyjny, w którym znajduje się wystawa poświęcona najstarszym zabytkom Sopotu, otwarto w piątek przy miejscowym Grodzisku. Dzięki obiektowi Grodzisko, czynne dotąd tylko w sezonie, stanie się placówką całoroczną.
Na sopockie Grodzisko powstałe w miejscu odkrycia wczesnośredniowiecznej osady, składał się dotąd głównie skansen - zespół chat odtworzonych na wzór zabudowań, które istniały tu przed z górą tysiącem lat. Za pieniądze pozyskane z funduszy unijnych, przy skansenie powstał pawilon o powierzchni 350 metrów kwadratowych, w którym znajdują się dwie sale wystawiennicze, sala edukacyjna oraz zaplecze, w tym kawiarnia.

Jak powiedziała szefowa Grodziska Wioleta Kmiecik, dzięki otwartemu w piątek pawilonowi kierowana przez nią placówka będzie mogła działać nie tylko - jak dotąd w sezonie turystycznym - ale także zimą. "Dotąd cała działalność naszej placówki prowadzona była na terenie nieogrzewanego skansenu" - dodała.

W jednej z dwóch sal ekspozycyjnych w pawilonie obejrzeć można wystawę prezentującą najstarsze dzieje Sopotu oraz przedmioty wydobyte podczas prac archeologicznych na terenie miasta. Wśród eksponatów znajdują się m.in. pochodząca z epoki kamienia popielnica czy naszyjnik z epoki brązu, ale przede wszystkim przedmioty ze wczesnego średniowiecza znalezione przez archeologów na terenie samego Grodziska, w tym monety, ceramika, bursztynowe i szklane paciorki, elementy końskiej uprzęży oraz kościane, metalowe i rogowe narzędzia.

Druga sala w pawilonie przeznaczona jest na wystawy czasowe - w tej chwili obejrzeć w niej można ekspozycję "Skarby średniowieczne Wielkopolski" wypożyczoną ze stołecznego Państwowego Muzeum Archeologicznego.

W sali edukacyjnej z kolei gospodarze placówki zamierzają prowadzić zajęcia z historii Sopotu oraz warsztaty, w tym np. plastyczne czy garncarskie. "Latem część warsztatów będzie można prowadzić też w skansenie" - wyjaśniła Kmiecik.

Zajmujące w sumie około 12 tys. metrów kwadratowych Grodzisko powstało na wysokim wzgórzu polodowcowym, przy obecnej ul. Haffnera, w odległości około 400 m od brzegu Zatoki Gdańskiej. W miejscu tym już ponad 100 lat temu rozpoczęto badania archeologiczne, które prowadzone były też w latach 30. XX wieku oraz na początku XXI wieku. W trakcie prac odkryto tu pozostałości chat, bramy i palisady oraz liczne zabytki.

Ponad 10 lat temu zdecydowano się na odtworzenie - na podstawie wyników badań - wczesnośredniowiecznej osady z siedmioma chatami, palisadą i bramą wjazdową. W tak powstałym skansenie w sezonie odbywały się festyny a także zajęcia i spotkania o charakterze edukacyjnym, promujące wczesnośredniowieczną historię i zabytki.

W 2009 roku przy skansenie rozpoczęto budowę pawilonu, który pozwalałby placówce prowadzić całoroczną działalność. Przeznaczono na ten cel prawie 7,6 mln zł, z których część posłużyła też zagospodarowaniu okolicy skansenu. Fundusze w ponad połowie pochodziły ze środków unijnych przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, a w pozostałej części - od samorządu woj. pomorskiego (zabierz głos/oceń marszałka) oraz władz Sopotu (zabierz głos/oceń prezydenta).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.