PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto salę koncertową za 35,7 mln zł

  • PAP    4 czerwca 2013 - 07:40
Otwarto salę koncertową za 35,7 mln zł

W poniedziałek przy Zespole Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu uroczyście otwarto salę koncertową z widownią na ponad 500 miejsc wraz z salą kameralną i studiem nagrań.
Obiekt powstał kosztem 35,7 mln zł. Połowę wydatków pokryły środki unijne.
 
„To obiekt, na który wszyscy bardzo czekaliśmy. O skali potrzeb świadczy fakt, że już na długo przed otwarciem wszystkie bilety zarówno na koncert inaugurujący jak i na kolejne dwa dni rozeszły się w mgnieniu oka. Teraz pozostaje nam czekać na narodziny nowego Jana Kiepury" - powiedział prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

Po oficjalnym otwarciu sali zabrzmiały w niej pierwsze dźwięki. Do udziału w pierwszej części koncertu inauguracyjnego zaproszono uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Kiepury, zaś w drugiej - Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka wraz z solistami: Małgorzatą Walewską i Arnoldem Rutkowskim.

Po koncercie inauguracyjnym sala nie będzie stała pusta. Kolejne koncerty zaplanowano już na wtorek i środę.

We wtorek wystąpi w niej formacja wokalna Tercja Pikardyjska, a następnego dnia zaprezentują się zespoły działające w Miejskim Klubie im. J. Kiepury. Natomiast w najbliższą niedzielę sala zostanie zaprezentowana wszystkim chętnym. Będzie ją można zwiedzać między 11 a 15. Wstęp będzie bezpłatny.

Lokalne władze są przekonane, że takiej sali miasto potrzebowało od wielu lat, bo tradycje muzyczne - nie tylko te związane z sosnowiczaninem Kiepurą - są w Sosnowcu bardzo żywe.

Ponad 20 lat temu, kiedy powstawała szkoła muzyczna, zabrakło środków na salę z prawdziwego zdarzenia. Teraz nowa sala ma służyć nie tylko uczniom szkoły muzycznej, ale wszystkim mieszkańcom Sosnowca i całego regionu.

Kamień węgielny pod inwestycję wmurowano w październiku 2011 r. Za budowę obiektu odpowiadał Mostostal Warszawa, który był liderem konsorcjum kilku firm. Cały obiekt - nowa sala z widownią na ponad 500 miejsc, salą kameralną dla 170 widzów wraz z zapleczem techniczno-muzycznym dla artystów, profesjonalnym studiem nagrań, salą ćwiczeń oraz parkingiem - został architektonicznie dostosowany do Szkoły Muzycznej.

W budynku można organizować nie tylko koncerty, przesłuchania, konkursy i audycje muzyczne, ale też konferencje i wykłady.

Przedstawiciele magistratu podkreślają, że przy budowaniu obiektu zostały wykorzystane materiały zapewniające doskonałą akustykę w każdej części sali.

Kubatura budynku wynosi ok. 23 tys. m sześc. Prace były prowadzone na terenie szkoły - część budynku została przebudowana. Cały obiekt jest wkomponowany w pobliski Park Sielecki.

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013. Kwota dofinansowania wyniosła 17,8 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.