PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto stadion Deyny w Starogardzie

  • PAP    9 maja 2012 - 19:58
Otwarto stadion Deyny w Starogardzie

W Starogardzie Gdańskim, rodzinnym mieście tragicznie zmarłego Kazimierza Deyny, uroczyście otwarto zmodernizowany stadion jego imienia oraz odsłonięto rzeźbę przedstawiającą tego pochodzącego z Kociewia wybitnego piłkarza.
Uroczyste otwarcie zmodernizowanego Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Deyny oraz odsłonięcie jego rzeźby uświetnił towarzyski meczu seniorskich reprezentacji kobiet Polski ze Szkocją 1:3 (0:2).

Rzeźbę zaprojektował i wykonał starogardzki artysta Sławomir Kuśnierz. Posąg stanowi jednocześnie piąty i ostatni etap miejskiego szlaku Legenda Deyny. Rozpoczyna się on w rodzinnym domu popularnego "Kaki" przy ul. Lubichowskiej, następnie wiedzie przez Szkołę Podstawową nr 4, do której uczęszczał, boisko Zakładowego Klubu Sportowego Włókniarz, gdzie w 1959 roku rozpoczął treningi, oraz dom przy ul. Grunwaldzkiej, do którego rodzina Deynów przeprowadziła się w 1962 roku.

Rzeźba przedstawia Deynę siedzącego na trybunie stadionu swojego imienia z piłką u nogi - w zamyśle artysty piłkarz przygląda się i wyszukuje swoich następców. Ze Starogardu Gdańskiego pochodzi także aktualny piłkarz Lechii Gdańsk Piotr Wiśniewski oraz były zawodnik Bałtyku Gdynia i Schalke 04 Gelsenkirchen Jarosław Kotas.

Stadion Miejski w Starogardzie Gdańskim został przez dwa lata przebudowany za kwotę 14 milionów złotych. Poza boiskiem piłkarskim powstała także bieżnia lekkoatletyczna oraz skocznie i rzutnie. Obecnie na jego trybunach może zasiąść 3291 osób.

Deyna, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. Był wychowankiem miejscowego Włókniarza, później grał w ŁKS Łódź, Legii Warszawa, Manchesterze City i San Diego Sockers.

W reprezentacji Polski Deyna wystąpił 97 razy i strzelił 41 goli. Dwukrotny uczestnik mistrzostw świata (w 1974 roku w Niemczech biało-czerwoni wywalczyli trzecie miejsce), złoty (1972 Monachium) i srebrny (1976 Montreal) medalista olimpijski. Zginął tragicznie 1 września 1989 roku w San Diego w wypadku samochodowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.