PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto Wiślaną Trasę Rowerową

  • pap    10 maja 2014 - 22:47
Otwarto Wiślaną Trasę Rowerową

Ponad pięć tysięcy osób uczestniczyło w sobotę w rajdach na otwarcie Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie kujawsko-pomorskim. Szlak na lewym brzegu rzeki liczy 238 km, a na prawym - 212 km; znajdują się na nim m.in. Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz.
Wiślana Trasa Rowerowa w regionie kujawsko-pomorskim zaczyna się od granicy z województwem mazowieckim - na lewym brzegu w okolicach Włocławka i na prawym brzegu w okolicach Dobrzynia n. Wisłą, a kończy na granicy z województwem pomorskim - odpowiednio w pobliżu Nowego i Grudziądza. Przebiega przez tereny objęte programem Natura 2000, po drodze można zobaczyć różnorodne rośliny i wiele gatunków ptaków.

Na szlaku znajdują się największe miasta regionu Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz, a także Chełmno i Świecie.

Trasa rowerowa została zaprojektowana z myślą o rowerzystach zarówno mieszkających w regionie, jak i turystach. Szlak łączy się z innymi trasami rowerowymi, a także przebiega w pobliżu stacji kolejowych.

Jest stosunkowo łatwy technicznie, nadaje długie wyprawy i krótkie wycieczki. Przy planowaniu trasy rajdu można uwzględnić podróż po obu brzegach Wisły, korzystając z mostów czy przeprawy promowej.

Trasa wiedzie najczęściej asfaltowymi drogami o małym natężeniu ruchu, a także ścieżkami rowerowymi oraz drogami gruntowymi w lasach i na terenach rolniczych. Na całym szlaku umieszczono ponad dwa tysiące znaków, z których część zawiera logo trasy.

W regionie kujawsko-pomorskim trasa została wytyczona przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W konsultacjach dotyczących przebiegu szlaku brały udział lokalne samorządy i organizacje pozarządowe związane z turystyką rowerową, w tym Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Przygotowana została też specjalna strona internetowa poświęcona trasie, z której można pobrać przewodnik i aplikację na telefony komórkowe.


Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 i ze środków budżetu województwa.

Wiślana Trasa Rowerowa jest ogólnopolskim przedsięwzięciem, którego celem jest stworzenie szlaku łączącego osiem województw. Trasa ma przebiegać przez tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Najwcześniej projekt wdrożono w województwie śląskim. (PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2014-05-12 20:02:15

    Trasa ta w przyszłości może stać się "flagowym produktem" turystyki aktywnej Polski. Ważne, by standardy jakości (nie "drogi gruntowe") na niej były porównywalne z trasą rowerową funkcjonującą wzdłuż Dunaju w Austrii i na Słowacji - odpowiednie dla turystek w wieku 50+ a nie tylk...o dla turystów kwalifikowanych z PTTK.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: