PARTNER PORTALU
  • BGK

Otworzą kompleks handlowy na gliwickim skrzyżowaniu

  • PAP    15 lutego 2013 - 20:45
Otworzą kompleks handlowy na gliwickim skrzyżowaniu

Zbudowane przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 w Gliwicach centrum handlowe Europa Centralna zostanie otwarte 1 marca - podali w piątek przedstawiciele właściciela, firmy Helical Poland.
W ramach prowadzonego przez Helical Poland przedsięwzięcia przy węźle autostradowym Gliwice-Sośnica powstał liczący 27 ha kompleks: galeria i park handlowy o powierzchni 67 tys. m kw. oraz parkingi na 2,3 tys. miejsc. Dotąd wynajęto już ok. 90 proc. powierzchni handlowej. 14 lutego nadzór budowlany wydał pozwolenie na użytkowanie obiektu.

"Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tego, że otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Ta decyzja to zielone światło dla Europy Centralnej. Teraz możemy już oficjalnie zaprosić klientów na trzydniowe otwarcie obiektu w dniach 1-3 marca (...)" - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu Helical Poland Jonathan Tinker.

Proces otwierania obiektu jest wieloetapowy. Od 4 lutego działa już zbudowana przy obiekcie restauracja znanej sieci z salą zabaw dla dzieci. Od 27 lutego pierwszych klientów przyjmie kilka wielkopowierzchniowych sklepów parku handlowego. Większość najemców otworzy swoje sklepy w trakcie oficjalnego otwarcia 1 marca, pozostali - w kolejnych miesiącach.

Wcześniej zakładano, że zajmujący powierzchnię 27 hektarów kompleks uda się otworzyć jesienią ub. roku. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Polimex-Mostostal, która miała w ostatnim czasie kłopoty finansowe. Według podpisanej w listopadzie 2011 r. wartej 181,6 mln zł netto umowy, Polimex-Mostostal miał zbudować kompleks do 15 października 2012 r.

W czwartek Polimex-Mostostal podał w komunikacie, że został poinformowany przez BNP Paribas Bank Polska o wezwaniu go dwa dni wcześniej przez spółkę Helical Sośnica do zapłaty 25,9 mln zł udzielonej przez Polimex gwarancji dobrego wykonania. Generalny wykonawca poinformował jednocześnie, że w styczniu warszawski sąd zakazał spółce Helical Sośnica wykonywania praw wynikających z udzielonej przezeń gwarancji. Postanowienie to doręczono spółce 31 stycznia.

Centrum handlowe Europa Centralna umiejscowiono przy węźle drogowym Sośnica w Gliwicach, gdzie przecinają się autostrady A4 i A1 oraz droga krajowa nr 44. W promieniu godziny drogi od Centrum mieszka prawie 5 mln osób.

Realizację inwestycji przygotowano w formie spółki joint-venture między firmami Helical Poland i Standard Life Investments.

Helical Poland działa od siedmiu lat. Należy do brytyjskiej firmy inwestycyjno-deweloperskiej Helical Bar, notowanej na londyńskiej giełdzie. Firma zrealizowała m.in. Park Handlowy Młyn we Wrocławiu oraz galerię handlową Turawa Park w Opolu. Standard Life Investments to jeden z największych w Europie domów inwestycyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.