PARTNER PORTALU
  • BGK

Otworzą nowy parking koło byłego obozu

  • PAP    28 października 2011 - 17:02

Po Nowym Roku uruchomiony zostanie nowy parking przy byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau. Prace budowlane dobiegły już końca. Montowany jest system parkingowy i monitoringu.
"Otwarcie parkingu nastąpi po zainstalowaniu systemu parkingowego i monitoringu oraz przekazaniu w administrowanie Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim, który swoją działalność rozpocznie w styczniu 2012 roku" - poinformowała wójt gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

Wójt przypomniała, że roboty budowlane związane z pierwszym etapem budowy parkingu zostały zakończone i odebrane. "30 września Urząd Gminy Oświęcim uzyskał także pozwolenie na użytkowanie, o które wystąpiliśmy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego" - dodała.

Nowy parking pomieści 147 samochodów i 36 autokarów. Powstał kilkaset metrów od historycznej bramy głównej byłego obozu.

Dotychczas zakończone prace kosztowały 4 miliony złotych. Pieniądze pochodziły w większości z funduszy trzeciego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Gmina przeznaczyła na ten cel 550 tysięcy złotych.

W drugim etapie powstanie zaplecze dla obsługi turystów, a także nowa droga, która odciąży szosę biegnącą tuż przy byłym obozie. Prace mają być finansowane z funduszy przeznaczonych na realizację czwartego etapu rządowego programu na lata 2012-2015, a ruszyć mają w przyszłym roku.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Program, skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia, zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. Oprócz dróg dzięki finansowemu wsparciu Programu powstała m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego w zaadaptowanych w tym celu zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I.

Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2003-2006, a także trzecią - 2007-2011. Ostatnio rząd przyjął uchwałę o przeznaczeniu 34 milionów złotych na czwarty etap programu, który będzie realizowany w latach 2012-2015.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.