PARTNER PORTALU
  • BGK

Ozdobne witryny na wrocławskim dworcu

  • PAP    30 kwietnia 2012 - 08:52

Montaż pierwszych wzorowanych na secesyjne witryn kasowych rozpoczął się w holu modernizowanego dworca kolejowego Wrocław Główny.
Witryny są drewniane, zdobione płaskorzeźbami z motywami roślinnymi. Każda z dwunastu witryn ma niepowtarzalny wzór.

Jak powiedział rzecznik prasowy PKP we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, na pozostałości oryginalnych witryn z początku XX w. budowlańcy natrafili podczas prac rozbiórkowych w 2010 r. Na podstawie fragmentów oraz bogatej ikonografii drewniane witryny zostały odtworzone w jednej z wrocławskich stolarni. „Przy ich wykonaniu wykorzystano także poddane renowacji elementy oryginalne” – dodał.

Prace nad wykonaniem witryn trwały kilka miesięcy. Łącznie powstało 12 modułów, które można podzielić na trzy grupy: witryny z typowymi okienkami kasowymi, witryny z drzwiami oraz witryny narożne.

„Wszystkie są wykonane z drewna i posiadają płaskorzeźby z motywami roślinnymi takimi jak kwiaty czy liście. Są one zestawione w różnych konfiguracjach, co sprawia, że prawie każda ma niepowtarzalny wzór” – podkreślił rzecznik.

Budynek główny dworca we Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta) powstał w połowie XIX w. Zaprojektował go Architekt Królewski Kolei Górnośląskich Wilhelm Grapow. Na przełomie XIX i XX wieku dworzec został rozbudowany o hale peronowe. Jego fasada utrzymana jest w stylu angielskiego gotyku Tudorów.

Remont wrocławskiego Dworca Głównego rozpoczął się w kwietniu 2010 r. Wartość projektu to około 361 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.