PARTNER PORTALU
 • BGK

Padł mit Polski A i B

 • JL    27 sierpnia 2010 - 11:56
Padł mit Polski A i B

Marszałkowie pięciu zachodnich województw podpisali 26 sierpnia w Szczecinie porozumienie o wspólnych pracach nad strategią i programem operacyjnym rozwoju tej części kraju.
Ponadregionalny pakt woj. dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego ma stworzyć program operacyjnego, który posłuży rozwojowi wszystkich pięciu województw. Jego priorytetami mają być komunikacja, społeczeństwo informacyjne, nauka oraz jej współpraca z gospodarką, bezpieczeństwo energetyczne, zasoby wodne i ochrona przeciwpowodziowa, planowanie przestrzenne i rozwój miast oraz turystyka.

W czasie spotkania marszałkowie i dyrektorzy z województw zachodniej Polski ustalali dalszy plan działań związanych z realizacją podpisanego porozumienia.

– Naszym celem jest opracowanie diagnozy naszych regionów, która będzie podstawą do stworzenia wspólnej strategii. Z kolei strategia będzie podstawą do utworzenia programu operacyjnego dla zachodniej Polski – mówił marszałek woj. zachodniopomorskiego Władysław Husejko.

Diagnozę i strategię opracuje zespół ekspertów

Marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że ten formalny wymiar współpracy jest bardzo istotny.

– Diagnoza powstaje także po to, aby przekonać premiera i Radę Ministrów, że pomysł jest dobry i aby Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło z naszym udziałem prace na programem operacyjnym. Mit, że na zachodzie jest tak dobrze, że zachodnie regiony same sobie dadzą radę, jest bardzo silnie ugruntowany i jest groźny. Bo poza metropoliami, które radzą sobie rzeczywiście dobrze, istnieją tereny zapóźnione cywilizacyjnie, które nie mają szans na rozwój – mówił marszałek Woźniak.

Wicemarszałek woj. opolskiego Józef Kotyś powiedział, że konkurencyjność i jakość życia mieszkańców pięciu zachodnich województw, zwłaszcza w porównaniu z sąsiednimi regionami z Niemiec i Czech, jest wyraźnie gorsza. W woj. opolskim mieszka niewiele ponad milion mieszkańców. Od lat 50. wyjechało 250 tys. ludzi. 10 proc. mieszkańców pracuje poza granicami Polski, co oznacza, że wypracowany przez nich dochód nie zasila regionu.

– Trzeba coś zrobić, aby zatrzymać ten proces, zatrzymać ludzi w naszych regionach – mówił Józef Kotyś.

Marcin Jabłoński, marszałek woj. lubuskiego podkreślił europejski kontekst podpisanego porozumienia, bo wpisuje się ono w utrzymanie polityki spójności Unii Europejskiej.

– Mit Polski A i B został dziś obalony – stwierdził marszałek województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński.

Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec września w woj. lubuskim.

Czytaj także: Zachód biedny jak Polska B

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • wawa, 2010-08-29 10:03:27

  Powiat polkowicki jeden z najbogatszych w Polsce a jego gmina Chocianów bankrutem , zadłużenie na 1 obywatela ponad tysiąc zł . Najlepsza inwestycja to fotel burmistrza 12,500 zł
 • osskaa, 2010-08-27 14:48:39

  Myślę, że znajdą poparcie.. jak nie w Warszawie, to na pewno w Berlinie...
 • Max Latowski, 2010-08-27 12:55:33

  Brawo! Bijcie się o pieniądze dla zachodu kraju.