PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet dla PPP: Ministerstwo Rozwoju przeszkoli administrację rządową i samorządową

  • MIW / MN    31 marca 2017 - 12:59
Pakiet dla PPP: Ministerstwo Rozwoju przeszkoli administrację rządową i samorządową
Liczymy, że formuła PPP będzie zdecydowanie częściej wykorzystywana - podkreślił Witold Słowik. (fot. mr.gov.pl)

Uruchomiono duży projekt edukacyjny dla rządu i samorządu dotyczący partnerstwa publiczno-prywatnego.
• Ministerstwo Rozwoju uruchomiło w 31 marca trzyletni projekt edukacyjny dla administracji rządowej i samorządowej na temat partnerstwa publiczno-prywatnego.

• W zapowiadanych przez resort szkoleniach i warsztatach udział weźmie blisko 1,4 tys. pracowników administracji publicznej z ponad 600 urzędów.

• Szkolenia obejmą nie tylko urzędników zajmujących się realizacją inwestycji PPP, ale również służby kontrolne, np. Najwyższą Izbę Kontroli, regionalne izby obrachunkowe czy Centralne Biuro Antykorupcyjne.

• Szkolenia to tylko jeden z elementów działania #PakietDlaPPP. Rząd zakłada, że w latach 2017-2020 zawartych zostanie 100 nowych umów PPP.

W ramach projektu #PakietDlaPPP zostanie także opracowanych ponad 20 publikacji poświęconych tej tematyce, w tym analizy rynku i opisy dobrych praktyk. Powstaną również wytyczne w zakresie przygotowania projektów PPP, dokumentacji przetargowych, wzory umów, a wybrane inwestycje PPP otrzymają kompleksowe wsparcie doradcze.

- Docelowo chcemy przynajmniej kilkanaście projektów wspierać doradczo jako MR bądź jako doradcy opłacani z funduszy Ministerstwa – zapowiedział kilka dni temu podczas debaty poświęconej kondycji PPP w Polsce wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Czytaj też: Top Inwestycje Komunalne 2017: Mocny skład oceni najlepsze publiczno-prywatne inwestycje w Polsce

Wszystkie działania w ramach projektu #PakietDlaPPP zostały wpisane do projektu Polityki Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego, którą wczoraj (30.03) przyjął Stały Komitet Rady Ministrów. Na #PakietDlaPPP składać będą się m.in. propozycje zmian w prawie, które ułatwią realizację przedsięwzięć w tej formule oraz baza inwestycji PPP z zawartymi umowami,

- Przygotowaliśmy m.in. centralną bazę planowanych projektów PPP w Polsce. Znajduje się w niej obecnie 145 inwestycji o wartości 48 mld zł – informuje wiceminister Słowik.

Czytaj też: Jak wykorzystać formułę PPP w mieszkalnictwie komunalnym? To nie takie trudne

Projekt szkoleniowy powstał we współpracy Ministerstwa Rozwoju ze Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Konfederacją Lewiatan oraz pozarządową Fundacją. Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Rząd liczy, że uruchomienie działania #PakietDlaPPP pozwoli spopularyzować tę formę finansowania inwestycji i przełamie bariery, które do tej pory przeszkadzały w jej rozwoju. Zakłada się, że do roku 2020 zostanie zawartych 100 nowych umów PPP, wartość inwestycji realizowanych w tej formule wyniesie co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym, 40 proc. wszystkich postępowań – rządowych i samorządowych – kończyć się będzie sukcesem (obecnie kończy się nim mniej więcej co czwarte), a co najmniej 10 postępowań o wybór partnera prywatnego zainicjuje sektor rządowy (obecnie jest on stroną zaledwie w jednym projekcie).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.