PARTNER PORTALU
  • BGK

Pałac i park w Koszęcinie będą rewitalizowane

  • PAP    4 października 2010 - 21:28

Pałac i park w Koszęcinie - siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk - zostaną odnowione i zmodernizowane ze środków europejskich. Stosowną umowę podpisał w poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Od 55 lat siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny mieści się w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie koło Lublińca (województwo śląskie). Neoklasycystyczny pałac jest otoczony 12-hektarowym angielskim parkiem. 

W poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał umowę o sfinansowaniu rewitalizacji pałacu i parku w Koszęcinie. Całkowity koszt inwestycji to 40 mln zł, z czego 25 mln pochodzić będzie ze środków europejskich. W ramach inwestycji przewidziany

"To jeden z niewielu polskich parków, które mogły ubiegać się o unijne środki na rewitalizację, ponieważ zachował się w takim stanie, że możliwe jest przywrócenie stanu historycznego. Jestem szczególnie zadowolony z faktu, że jest to kolejna inwestycja na Śląsku, który jeszcze trzy lata temu był na samym końcu polskich województw, jeżeli chodzi o absorpcję unijnych środków kulturalnych. W tym roku z przyjemnością stwierdziłem, że Śląsk zaczyna nadrabiać zaległości pod tym względem" - powiedział Zdrojewski podczas poniedziałkowej uroczystości podpisania umowy.

Pałac zostanie wyremontowany i dostosowany do potrzeb działalności Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk; będzie go można też zwiedzać. W przyszłości na terenie pałacu i parku powstanie "Śląski Ogród Sztuki" - pierwsze duże centrum kulturalne w północnej części województwa śląskiego.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 r. Od początku jego siedziba mieści się w Koszęcinie. Zespół prezentuje folklor śląski; w jego repertuarze są także polskie pieśni i tańce oraz opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.