PARTNER PORTALU
  • BGK

Pałac w Rogalinie po renowacji - można go zwiedzać od 16 czerwca

  • pap    31 maja 2015 - 08:43
Pałac w Rogalinie po renowacji - można go zwiedzać od 16 czerwca

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniała, że choć przez lata starano się o renowację rogalińskiej rezydencji po wojennych zniszczeniach, dopiero po wstąpieniu Polski do UE udało się zdobyć na ten cel stosowne środki (fot.mkidn.gov.pl)

Odnowienie Rogalina to sprawa bez precedensu w historii muzealnictwa - mówi minister kultury Małgorzata Omilanowska.
Odnowienie dzięki środkom UE głównego gmachu rezydencji w Rogalinie nie miało precedensu w historii polskiego muzealnictwa - powiedziała w sobotę minister kultury Małgorzata Omilanowska. Podjęto wysiłek precyzyjnego zrekonstruowania wyposażenia wnętrz pałacu -zaznaczyła.

Minister kultury wzięła udział w uroczystości zakończenia rewaloryzacji tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego. Do Rogalina (Wielkopolskie) przyjechał też z tej okazji prezydent Bronisław Komorowski.

Rogalin - najwybitniejszy przykład architektury

Kompleks pałacowo-parkowy w Rogalinie jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Przez przeszło dwa lata trwał kosztujący ponad 38,6 mln zł drugi etap modernizacji i rewaloryzacji, dzięki któremu odtworzono historyczne wnętrza i otoczenie w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX i na początku XX wieku.

"Oddanie do użytku po tym wieloletnim remoncie rezydencji w Rogalinie to nie tylko wielki dzień dla polskiego państwa, dla Wielkopolski, dla rodu Raczyńskich, ale także dla polskiego muzealnictwa i polskiej historii sztuki. Rogalin to jedna z najlepszych realizacji architektonicznych jakie mamy na ziemiach polskich" - powiedziała Omilanowska.

Wirydiana Rey: odnowiony pałac będzie przyciągał rzesze zwiedzających

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniała, że choć przez lata starano się o renowację rogalińskiej rezydencji po wojennych zniszczeniach, dopiero po wstąpieniu Polski do UE udało się zdobyć na ten cel stosowne środki. Modernizacja pałacu współfinansowana była ze środków unijnych - z tego źródła pochodziło 26 mln zł. Resztę stanowił wkład resortu kultury i Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP), którego rogaliński pałac jest oddziałem.

"Dzięki tym środkom (z UE) udało się wyremontować ten główny gmach, ale przede wszystkim dokonać czegoś bezprecedensowego w historii polskiego muzealnictwa: podjęto wysiłek precyzyjnego zrekonstruowania wyposażenia wnętrz pałacu, do najdrobniejszego detalu, w oparciu o zdjęcia i przedwojenną dokumentację" - powiedziała.

Bronisław Komorowski przypomniał podczas uroczystości, że w czasie remontu rogalińskiego kompleksu, dzieła w nim zgromadzone - m.in. obrazy Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej - można było oglądać w Pałacu Prezydenckim. Podziękował za to, podkreślając, że była to okazja dla tysięcy osób zwiedzających Pałac, żeby te dzieła zobaczyć i poczuć dumę "z wielkości Polski i z wielkości Wielkopolski również".

Uczestnicząca w wydarzeniu Wirydiana Rey, córka prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Bernarda Raczyńskiego podkreśliła, że odnowiony pałac w Rogalinie będzie przyciągał rzesze zwiedzających.

"Przy każdej wizycie jestem szczególnie wzruszona, odwiedzając gabinet londyński ojca, w najmniejszych szczegółach odtworzony w skrzydle pałacu. Dzisiaj cały gmach główny pałacu wrócił do dawnej świetności. Ojciec kochał Rogalin. We wspomnieniach i rozmowach często do niego wracał. Jako ostatni męski potomek Raczyńskich z Rogalina, po odzyskaniu przez Polskę wolności, postanowił zapisać go utworzonej przez siebie Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu" - powiedziała.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.