PARTNER PORTALU
  • BGK

Pałacyk Konopackiego w Warszawie przeistoczy się w dom kultury

  • PAP/MN    19 września 2017 - 13:19
Pałacyk Konopackiego w Warszawie przeistoczy się w dom kultury
Po renowacji Pałacyk Konopackiego będzie filią Domu Kultury TuPraga. (fot. UM Warszawa)

We wrześniu 2019 r. zrujnowany dziś budynek przy Strzeleckiej 11/13 w Warszawie, tzw. Pałacyk Konopackiego, odzyska dawny blask.
• We wtorek (19 września) stołeczny ratusz podpisał umowę na renowację pałacyku.

• "To będzie kolejny etap rewitalizacji Pragi" - podkreślił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

• Pałacyk Ksawerego Konopackiego został wzniesiony w latach 1861-1866 r.

Michał Olszewski na konferencji prasowej w siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta podkreślił, że Pałacyk Konopackiego to "projekt symbol", bo m.in. od niego rozpoczęła się rozbudowa osiedla Nowa Praga.

We wtorek miasto podpisało umowę z firmą Budimpol na modernizację zabytkowego budynku. Wartość kontraktu to 8 mln 788 tys. zł. Prace renowacyjne mają się zakończyć we wrześniu 2019 r.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki podkreślił, że "najważniejsze jest, żeby Pałacyk Konopackiego zachował swój charakter historyczny". "Nie będzie żadnej gruntownej rozbudowy i przebudowy" - zadeklarował. Jak dodał, "będzie to częściowe odtworzenie elewacji, utrzymanie substancji historycznej w największym zakresie z możliwych".

Czytaj też: Radom otrzyma blisko 20 mln zł na rewitalizację kamienic

Podkreślił, że będzie to spore zadanie, bo pałacyk jest w bardzo złym stanie technicznym, jeżeli chodzi o zagrzybienie. Według Krasuckiego istotne jest, że w pałacyku będzie można wygospodarować "większe przestrzenie wielofunkcyjne, które będą zgodne z nowym charakterem miejsca".

Po renowacji Pałacyk Konopackiego będzie filią Domu Kultury TuPraga. W nowych wnętrzach swoją siedzibę będą miały m.in.: kawiarnia na ok. 25 osób, pokój dla matki z dzieckiem, plac zabaw, kącik malucha, klub seniora, pracownia mody i szycia, sala muzyczna, dwie małe sale oraz zaplecze biurowe domu kultury. Zagospodarowane będą cztery kondygnacje budynku: piwnice, parter, pierwsze piętro, strych i ogród.

Olszewski zapowiedział, że w środę ruszają obrady jury konkursowego, którego celem jest wyłonienie koncepcji przebudowy ulic Środkowej i Strzeleckiej w bezpośrednim sąsiedztwie pałacyku.

Czytaj też: NIK ponownie przyjrzała się ochronie zabytków na Pomorzu

Pałacyk Ksawerego Konopackiego został wzniesiony w latach 1861-1866 r. W 1881 roku dom przeszedł w ręce rosyjskiego generała księcia Agafona Wachwachowa. Następnie został przejęty przez spółki żydowskich przedsiębiorców: Endelmana i Papiernego na skład drewna. W 1924 roku pałacyk został zakupionym przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe. W czasie II wojny światowej budynek najpierw został przejęty przez SS, a potem przez wojska sowieckie, a po wojnie był budynkiem komunalnych.

Przez lata pojawiały się pomysły zagospodarowania pałacyku. Miało się tam znaleźć m.in. Muzeum Pragi, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Cudu nad Wisłą czy Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. 18 maja 2005 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.