PARTNER PORTALU
  • BGK

Pałacyk ozdobi park miejski

  • www.m-ce24.pl    30 sierpnia 2012 - 12:08
Pałacyk ozdobi park miejski

W poniedziałek rozpoczęły się długo oczekiwane prace ziemne przy odtworzeniu dworu pałacowego Mieroszewskich w mysłowickim Parku Zamkowym.
Zrównany przed laty z ziemią pałacyk myśliwski w Mysłowicach ma szansę znów stać się główną ozdobą miejskiego parku. Planowo budowa miała rozpocząć się w czerwcu, jednak dopiero w ubiegłym tygodniu konserwator zabytków wydał zgodę na wykonywanie prac. Budowa powinna zakończyć się na przełomie 2012 i 2013 roku. Koszty inwestycji wynoszą ok. 4,5 mln złotych.

Właścicielem gruntu jest Katowicka Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych „Gallus”, która chce utworzyć w pałacyku zamiejscowy, nowoczesny ośrodek szkoleniowo-konferencyjny. Pałacyk będzie filią głównej siedziby uczelni, pełniącą funkcję edukacyjną oraz społeczną. Mają się w nim odbywać różnorodne imprezy kulturalno-oświatowe.

Projekt architektoniczny, przygotowany przez Grzegorza Seweryna z mysłowickiej pracowni Severyn Projekt, niemal całkowicie odzwierciedla historyczny obiekt. Dworek myśliwski odtworzony zostanie na podstawie archiwalnych zdjęć oraz przeprowadzonej kilka lat temu inwentaryzacji budynku.

Jedyne różnice polegają na nieznacznym powiększeniu powierzchni użytkowej budynku i rodzaju pokrycia dachu. Architekci nanieśli również niewielkie zmiany w wyglądzie okien, odtworzony pałacyk będzie miał również dobudowany wiatrołap. Nad tym, aby kopia była jak najbliższa pierwowzoru czuwał będzie wojewódzki konserwator zabytków.

W XVIII– wiecznym Pałacyku Mieroszewskich, przez lata mieścił się miejski żłobek, ze względu na zły stan techniczny, kilka lat temu budynek został wyburzony. Wówczas wydarzenie to zbulwersowało wielu mieszkańców. Po latach niegdyś zrujnowany budynek ma szansę odzyskać dawny blask i ożywić Park Zamkowy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.